Genel

İnce Bele Sahip Olmak İçin Ne Yapmalı?

Ne kadar spor salonuna zaman ayırsanız da beliniz istediğiniz gibi incelmiyorsa bir yerde hata yapıyor olabilirsiniz. İnce bir bele sahip olmak isteyenler için bazı püf noktalarından bahsetmek istiyoruz.

İnce bele sahip olmak isteyenler dikkat!

İlk olarak bu bölgeler yağ depolanan ve en son yakılabilen yağlardır. Bu kısımdaki yağların erimesi bilinçli bir diyet ve hızlandırılmış spor programı gerektirir. Diyet yaparken ince bir bele sahip olmak için sadece karbonhidrat alımını düşürmek yetmez. Meyve ve sebzelerden basit şeker alımı yapılması gerekir. Bel inceltmek için zorlayıcı karın hareketleri yapmanıza gerek yoktur. Diğer kaslarınızı çalıştırdığınız kadar egzersiz yapmanız yeterli olur.<!–adsense–>

Spor yapmak için doğru zaman?

Spor zamanı yapılan sporun amacına göre belirlenmelidir. Vücut yağlarını yakmak için sabah erken saatler, kas gelişimi içinse 13:00-15:00 saatleri vücut için daha uygundur. Gece boyunca sabah uyandığınızda boşalan glikojen depoları vücudu yap yakmaya hazırlar. Sabahları bir şey yemeden içilen şekersiz kahve ve alınan bir bebek aspirininden sonra kısa bir kardiyo çalışması yapılır. Spordan iki saat önce tahıllı ve kepekli ürünler, hindi, tavuk, balık gibi ürünler yemek yeterlidir. Bir miktar spordan sonra meyve suyu enerji verir. Spor yapmaya başladıktan sonra 20 dakika sonra yağ yakılmaya başlanır. Bu süre ancak yaş, cinsiyet ve kiloya göre azalıp artabilir.

Haftada kaç gün spor yeterlidir?

Haftada 3-4 kez ağırlık için spor salonuna gitmek yeterlidir. Fakat haftada 5-6 kez yağ yakmak için 20 dakika kardiyo çalışması yapmak gerekir. Yani mutlaka günde yarım saatinizi spora ayırmalısınız.

Beli inceltmek için nelerden uzak durulmalıdır?

Öncelikle belinizi inceltmek için bazı besin gruplarından uzak durmalısınız.

Vücudunuzun su tutmasına sodyum neden olur. Bir başka sodyumun yer aldığı besin grubu ise tuzdur. Tuzlu ve çok işlenmiş gıdalardan uzak kalarak sodyum alımınızı kısabilirsiniz.

Simit, makarna, ekmek gibi karbonhidratlı gıdalar vücudunuzun yağ yüklemesine yol açar. Bu gıdalardan uzak kaldığınız sürece beliniz daha kolay incelecektir.

Karın şişliğini gazlı yiyecekler yaratır. İnce bir bel için kuru fasulye, Brüksel lahanası ve soğan gibi gıdalardan uzak durmalısınız. Asitli içecekler için de aynı durum geçerlidir.<!–adsense2–>

Vücudunuza sakız çiğnemek fazladan hava almanıza yol açar. Karnınızın bu da şişmesine yol açar. Sakız çiğnemekten ince bir bel için kaçınmanız gerekir.

İnce bir belin Püf Noktaları

Öncelikle ince bir bele sahip olmak için yemek esnasında yalnızca yemeğinize odaklanmalısınız. Televizyon izlerken ya da bir şeyler okurken neyi ne kadar yediğimizin farkında olmalısınız. Oturarak yemek sindirim sistemi açısından faydalıdır. Yemeğinizi bu nedenle yerken yavaşça, oturarak ve iyice çiğneyerek yemelisiniz.

Midenizin tamamını yemek sırasında doldurmayın. 2 avuç hacminde yemek beslenmeniz için yeterlidir. Midenin bu da ¾ üne tekabül eder.

Yatağa dolu bir mideyle girmemelisiniz. Yatmadan 2 saat önce yemek kesilmelidir. Bununla birlikte yatma saatine yakın zamanlarda zor hazmedilen gıdalardan da uzak durmalısınız.

Öğle yemeği ana öğününüz olmalıdır. Akşam yemeği de diğer öğünlere oranla daha hafif olmalıdır. Mutlaka öğünler arasında en az 3 saat ara verilmelidir. Aksi halde rahatça yedikleriniz sindirilmeyecektir.

Beli inceltmek için sağlıklı beslenmek gerekir. Fakat bu dönemlerde çiğ sebzeler çok da doğru tercih olmayacaktır. Şişkinliğe bu gıdalar neden olacağı için istediğiniz ince bel görünümünü bozacaktır.

Kimyasaldan olabildiğince kaçınmak için meyvelerin ve sebzelerin mevsiminde yenilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir