Genel

İyi Bir Uyku İçin Sahip Olmanız Gereken Uyku Bilgileri

Uyku, güne zinde başlamamız; ve günümüzün güzel geçmesi için, en kalitelişekilde geçirmemiz gereken zaman dilimleri arasında yer alması gereken bir kavramdır. İyi bir uyku uyumalıyız ki günümüz güzel geçsin.<!–adsense–> İyi bir uyku uyumalıyız ki, hayatımızın geri kalan kısmının ilk gününü en güzel şekilde geçirebilelim. Peki iyi bir uyku için ne yapılmalı? Nasıl iyi bir uyku uyunabilir? İyi bir uyku uyuduğumuzu nasıl anlarız?
Uzmanlar, normal bir insanın, günde 7 ile 8 saat arasında uyuması gerektiğini, ve bu zaman zarfında, kaliteli uyumak için gereken bazı şeylere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar, ancak, günde 8 saat uyumak da, sizin aslında kaliteli bir uyku uyuduğunuzun kanıtı olarak gösterilmiyor. Uykunun çeşitli evreleri olduğunu belirten uzmanlar ekliyorlar: ”uyku evreleri REM ile NREM arasında gerçekleşen dört evreden oluşmaktadır. Ve uyku evrelerini en sıralı şekilde yaşamamız gerekmektedir, ancak uyku evresi sıralamasını, uykumuz sırasında bizim belirleyebilmemiz, olanaklar dahilinde olan bir durum değildir.
İyi bir uyku için, uyku evrelerinden ilk olarak REM evresini yaşamak gerekmektedir. REM evresi, uykuya daldıktan 70 – 90 dakika sonra başlar. Uykunun en rahatlatıcı evresi olan REM evresi, aslında bizim en sorunlu uyku evremizmiş gibi görünür dışardan bakanlar için. Çünkü REM evresi öyle bir evredir ki, bu uyku evresinde iken, gözleriniz kapalı olmasına rağmen, bir ileri bir geri gider, sizin uyurkenki halinizi izleyen herhangi birisi bunu görür. Nefes alışverişiniz hızlanır, kalp atışlarınız hızlanır, REM evresinde tansiyonunuz yükselir; ancak günün en dinlendirici evresidir REM evresi aynı zamanda. Ve bu evre 5 – 10 dakika arasında bir zaman dilimini kapsamasına rağmen en güzel ruyalar da bu evrede görülmektedir.
Uyku evreleri birbirini takip eder şekilde yaşanabildiği gibi, uyku sırasında yaşanan uyku evreleri, 1, 2, 3,4, 2, 1,3 şeklinde de yaşanabilmektedir. Bu durum, uyuyan kişinin, ertesi sabaha yorgun uyanmasına neden olduğu gibi, iyi bir uykunun sabahında dinlenmiş bir şekilde uyanmanın başka bir sırrı da, alarm, çalar saat ya da eşinizin öpücüğü ile değil de; kendi kendinize uyanmanızı beklemek olabilir. Bu nedenle, kendinizi en iyi hissedeceğiniz şekilde uyuyup uyanmanızda, büyük fayda bulunmaktadır.
Akşam biraz erken yatmak, sabah daha erken uyanmanıza neden olacaktır; ve bu sayede de, kendiliğinden uyanma şansınız daha bir yüksek olacağı için, alarmınızın siz uyandıktan sonra çalması, sizin, günü daha zinde geçirmeniz için yeterli bir sebep olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir