Kategoriler
Kabakulak Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Kabakulak Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Çocuklarının aşılarını düzenli olarak yaptıran ailelerin korkmadıkları bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıklar, çocuk hastalıkları olarak nitelendirilmektedir; ve çıcuk hastalıklarının en önemlilerinden bir tanesi de kabakulaktır. Kabakulak hastalığının okul öncesi dönemde yaşanması gerektiğini belirten doktorlar,

bunun dışında, genel olarak 5 ile 9 yaş arasında görülen hastalığın düzenli aşıların vurulması nedeniyle bu aşamayı da atlatan çocuklarda, ergenlik döneminde; ve hatta erişkin gençlik döneminde bile görülebileceğini belirtiyorlar.
Çocuklarınızın ya da sizin, kabakulağa yakalanmanız için, kapalı bir ortamda, kabakulak olan bir kişi ile bir arada bulunmanız yeterli bir sebep. Bu kişi konuşurken yayılan tükürük ve nefesinden gelen hava ile size bulaşabilecek niteliklere sahip olan kabakulak, hastalığın ilk 7 günlük sürecinde, bulaşma tehlikesi gösteren bir hastalık türüdür. Nefes ile bulaşır; ancak vücuda girdikten sonra kan yolu ile vücutta yayılmaya devam eder.
Rutin aşılarını vurduran kişilerin kabakulaktan korunma oranları %96’dır. Yani aşı ile korunmanız da size %100 etki sağlamamaktadır; ancak oldukça etkili bir bağışıklık sistemi yöntemidir. Bunun yanısıra, kabakulak hastalığını bir sefer geçiren bir kişinin, ikinci kez geçirme olasılığı çok düşük bir orandır. Çünkü bu kişinin zaten kabakulağa olan bağışıklığı gelişmiştir.
Kabakulakta genellikle, baş ağrısı ve hafif ateş ile başlayan belirtiler, sonrasında, kulak memesinin hemen altında, boynun iki yanında oluşan ve tükürük bezlerine kadar inip, çene kemiğine ve oradan da elmacık kemiğine kadar uzanan bir şişlik ile devam etmektedir. Hastalık doruk noktasına, hastalığın 3. gününde ulaşmaktadır. Tedavisi için yapılabilecek çok fazla bir şey bulunmamakla birlikte, ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlardan faydalanılabilir. Bu belirtilerin yanında, özellikle erkek çocukların kabakulak geçirdikleri dönemlerde, testislerinde şişmeler görülüyorsa, mutlaka komplikasyon araştırması için uzman doktorlara başvurmakta fayda vardır. Bunun dışında yapılması gereken tek şey, sadece yatak istirahatidir.
Kabakulağın, erkek çocuklarda kısırlık yarattığını hepiniz duymuşsunuzdur. Bunun imkansız olmadığını belirten uzmanlar, yaşanma olasılığının ise çok düşük olduğunu belirtmektedirler. Kabakulak hastalarının diğer kişilerden farklı bir mekanda tutulması gerektiğini belirten uzmanlar, kabakulak hastalarının kullandıkları, kaşık, çatal, bardak ya da mendil gibi, tükürük ve nefeslerine temas eden eşyaların kullanılmaması gerektiğini belirtmektedirler.


YORUMLAR