Genel

Kadınlar İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

Kadınlar için en iyi vitaminler hangileri? Kadınlar için en çok gerekli vitaminler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Kadınlar İçin Gerekli 5 Vitamin

Hayatlarının her döneminde kadınlar özellikle de belirli vitaminlere çok fazla ihtiyaç duyarlar. Hormon dengelerinin sağlanması için ya da vücudun eksikliklerinin tamamlanması için yazımızda bahsedeceğimiz kadınlar için gereken 5 vitamin hamilelik gibi dönemlerde vücuttan eksildiğinden vücuda mutlaka takviye ile geri alınmalıdır.<!–adsense2–>

Sebze, meyve ya da diğer besinlerden tüketerek takviye alınması mümkün olan bu vitaminleri vücudunuza kapsül olarak da almanız mümkün olacaktır. Yaşlanma dönemlerini geciktirmek, diş ve kemik sağlıklarını korumak ve kronik hastalıkların etkisini en aza indirgemek isteyen kadınların mutlaka başvurması gereken bu 5 süper vitamin, tüketilmemelerinin ardından hissedilebilir farklılıklara imkan sağlayacaklardır.

B2 Vitamini

Yüksek oranda enerji veren B2 vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etkindir. Hastalıklara yakalanma oranını böylelikle azaltan B2 vitamini çok daha sağlıklı bir yaşamın anahtarı gibidir. Boğazda meydana gelen ağrılar ve ağız içinde çıkan yaralara da iyi gelen B2 vitamini, kadınların en büyük problemleri arasında bulunan saç kuruluğunun önlenmesinde ve giderilmesinde etkilidir. Vücutta meydana gelen kaşıntılara iyi gelir. Zamana yenilmenin en belirgin özelliği olan kırışıklıkların oluşumunu da engeller.

Yapraklı sebzeler, süt ürünleri, badem, sakatatlar, mantar, fındık ve tahıllar B2 vitamini açısından oldukça zengin besinlerdir. Düzenli olarak tüketilmeleri tavsiye edilir.<!–adsense–>

B7 vitamini

B7 vitamini hücre yenilenmesini sağlar ve Biyotin olarak da bilinir. Cilde, ter bezlerine ve özellikle de saçlara oldukça iyi bir etkisi vardır. saçların hızlı uzamasını sağlayan B7 vitamini yani sıra kırılan ve kopan tırnakların sağlıklı uzamasında en büyük etkendir. Kemik gelişimi ve kemik iliği için yararlıdır. Kolesterol seviyesini dengeleyerek kalp sağlığınızın korunmasına katkıda bulunur.

Yeşil yapraklı sebzeler, balık, muz, bulgur, yumurta sarısı, kavun, soya fasulyesi, süt ürünleri ve fındıkta bolca bulunan B7 vitamini ile özellikle de saç ve deri sorunu yaşayan kadınların mutlaka düzenli tüketmeleri gerekir.

B12 vitamini

Olmazsa olmaz vücudun 5 önemli vitamin ihtiyacı içinde B12 vitamini, metabolizma için oldukça önemlidir. Hücre bölünmesi ve protein sentezi için de gereken B12 vitamini, hafıza kaybının ve aneminin önlenmesinde büyük fayda sağlar. Hemen hemen herkesin belirli dönemlerde maruz kaldığı depresyonun tedavisi için etkilidir.

Balık, et, yumurta, süt ürünleri ve kahvaltılık tahıllar B12 içeren başlıca besin gruplarıdır.

D vitamini kadınlar için şart

Kalsiyumun emilmesine yardım eden ve bir kadın için muhakkak alınması şart olan D vitamini, eklem iltihabı, doku sertleşmesi ve birçok kanser türünden korunmak için de etkili bir vitamindir. Kadınlarda adet öncesi yaşanan sıkıntıları büyük ölçüde azaltan D vitamini aynı zamanda görüşü de düzeltir. Diyet yapanlarda özellikle de kilo verimini hızlandırması ve kolaylaştırması açısından D vitamini tüketimi önemlidir.

Güneş ışığından faydalanmak D vitamini almayı sağlar. Yalnız açık ten rengine sahip kadınlar süreyi iyi ayarlamalıdır. Aynı zamanda yağlı balık ve ciğer tüketerek de D vitamini eksiğinizi kapatabilirsiniz.<!–adsense2–>

E vitamini

Yaşlanmaya dur demek için hücre yenilenmesini sağlayan E vitamini sizi içinde en büyük desteği sağlayacaktır. Kalp hastalıkları, hafıza kaybı, katarakt ve bazı kanser türlerinin de oluşumuna engel olan E vitamini kadınların mutlaka tüketmesi gerekir.

Ispanak, buğday tohumu, çekirdek, balıkyağı, fındık ve badem E vitamini içeriklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir