Kategoriler
KEPEK SORUNU: KEpek Nasıl Önlenir? Kepek İçin Bitkisel Çözüm

KEPEK SORUNU: KEpek Nasıl Önlenir? Kepek İçin Bitkisel Çözüm

Saçlar bir kadın için çok önemlidir. Fakat saç sorunları da bir o karda can sıkıcıdır. Saçlarını çok seven ve özen gösteren birisi için saç sorunları çok can sıkıcı bir olaydır. Bunların başında da kepek gelmektedir. Kafa derisinde pul pul dökülmeler saçta beyaz taneler halinde görülür. Hatta çok fazla kepeklenmelerde omuzlara dahi dökülebilir.

Kepek sorunu: Kepek Neden Oluşur?Kepeğin oluşmasına birçok etken neden olabilir. Kepeklenme geçici bir durumdur ancak kaşındırıcı ve can sıkıcıdır. Kepek oluşmasının nedenleri;

* Vücutta ölü deri hücreleri her gün dışarı atılmaktadır. Saç derisinde de ölü hücreler dışarı atılır. Ancak kepek iç ve dış nedenler olarak iki gruba ayrılır.

* Hormonsal dengesizlik ve sağlık sorunları kepek oluşumunu etkiler.

* Yetersiz temizlik, alerjik hassasiyet

* Fazla terleme ve yorgunluk

* Depresyon, bunalım, stres

* Yanlış ve dengesiz beslenme

* Deri hastalıları, güneş yanığı

* Panik, tansiyon gibi nedenler

* Saç jölesi ve abartılı saç spreyi kullanmak

* Saç boyası gibi maddeleri yanlış kullanmak

* Soğuk ve sıcak havaların etkisi

* Saçları sıkıca bağlamak ya da sıkı eşarp bağlamak

* Saçların iyi durulanmaması

* Saçların düzenli biçimde yıkanmaması gibi nedenler kepek oluşumuna neden olur.

Kepeği Önlemek İçin

Kepek normal bir durumdur ve çoğu insanda görülebilir. Kepeği bir anda ortadan kaldırmak imkânsızdır, ancak kontrol altında tutarak azalmasını sağlayabilirsiniz. Saç yıkama şekli, kullanılan şampuanlar ya da saçların iyi durulanmaması kepek oluşumunun temel nedenidir. Sürekli şampuan değiştirmemek ve saçları iyice durulamak gerekir. Ayrıca saçları yıkarken yumuşak ve masaj yapar gibi yıkamak gerekir. Saçlarda kepeklenme çoksa ve yüzde kızarıklık, alın gibi bölgelerde kaşıntı oluyorsa bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü bunun sebebi kepek dışında başka bir deri hastalığı olabilir. Kepek oluşumunda beslenmenin de etkisinin olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle düzenli beslenmeye dikkat etmeli, B vitamini bol miktarda tüketmeye özen gösterin. Kekik, sarımsak ve soğan kepek azaltıcı özelliğe sahiptir.

Kepek İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

* Kepeği azaltmak için 2 çorba kaşığı limon suyu veya sirkeyi 4 su bardağı suya ilave edip ılıtın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımla durulayın.

* 10 damla okaliptüs yağı [virgül] 15 damla biberiye yağı ve 50 ml jojoba yağı sıcak su banyosunda ısıtılarak iyice karıştırılır ve kafa derisine ve saçlara yedirilir.

* Kepeğe karşı bitki durulaması; 2 bardak dolusu kaynar derecedeki suya 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış hindiba çiçeği veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı eklenir ve soğuyana kadar demlenmeye bırakılır. Sonra süzülür [virgül] saçlar durulanırken [virgül] kafa derisine de hafif masaj yapılır.

* Her derde deva ısırgan otu ile hazırlayacağınız kür ile kepekten kurtulabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı ısırgan otunu 750 ml kaynayan suda ağzı kapalı biçimde kısık ateşte 4 dakika haşlayın. Soğutarak süzün. Temiz saçları ısırgan otu suyuyla yıkayarak 30 dakika bekleyin. Her kullanımda taze hazırlayarak uygulayın.


YORUMLAR