Genel

Kilo Aldırmayan Besinler ve Yiyecekler Hangileri?

Kilo aldırmayan besinler ve yiyecekler listesi hazırladık. Gönül rahatlığıyla kalori hesabı yapmadan yiyebileceğiniz yiyecekleri sizler için derledik. Kilo aldırmayan ve diyetinizde faydalı olan besinler listesi:

Kilo Aldırmayan Yiyecekler Hangileri?

Kereviz

Kilo aldırmayan besinler listemizin ilk sırasında kerevizdern bahsedeceğiz. Kerevizin %95’ini su oluşturuyor. Ancak bu durum onun sağlık faydaları olmadığı anlamına gelmiyor. Tam aksine kerevizde, potasyum, lif ve folik asitler yer alıyor. Ek olarak K vitamini olarak da ihtiyacınızın % 30’u bulunuyor. Tek bir porsiyonda da yalnızca 6 kalori yer alıyor. Kerevizi tüketmek için en ideal zaman da tazeliğini koruduğu zaman çünkü sebzeler satın alındıktan sonra 5 ve 7 gün içinde antioksidanlarını kaybediyor.<!–adsense2–>

Lahana: Kilo aldırmayan yiyecekler listemizde sırada lahana var. Düşük kalorili bir yapıda olan lahanada sadece 33 kalori yer alıyor. Ayrıca 3 gr protein ve 2,5 gr lif de bulunuyor. Aynı zamanda omega 3 yağ asitlerinin olduğu nadir bitkilerden… vitamin ve folik asit yönünden de yüksek değerlere sahiptir.

Salatalık: Büyük bir çoğunluğu sudan oluşan besinlerden biri de salatalıktır. Ayrıca sadece 16 kaloriye sahiptir. Salatalığın kabuğu ve çekirdekleri en fazla besin değerine sahip olan kısımları olduğundan soymadan tüketmeniz daha iyi olacaktır. Özellikle kabuğunda bulunan A vitamini gözler için de faydalıdır.

Domates: Kronik hastalıklarla domates de mücadele eden ve domatese kırmızı rengini veren likopen yer alıyor. Likopenin yanı sıra domates A, C, B1 vitaminleri, folik asit, potasyum ve lif de barındırır. Bunların yanı sıra orta boy bir domateste sadece 25 kalori bulunuyor.

Greyfurt: Diyetinize araştırmalar gösteriyor ki greyfurt eklediğinizde kilo vermeniz hızlanıyor ve bu nedenle greyfurt bir diyet yiyeceği olarak kabul ediliyor. Greyfurtta bulunan yüksek lif, açlığı önleyerek kan şekerinizi düzenliyor ve uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor. Bir greyfurtun yarısında ise sadece 50 kalori var. Bolca greyfurtta bulunan C vitamini ise kanser ve kalp hastalıkları gibi birçok ciddi sağlık sorunlarındaki riski de azaltıyor.

Brokoli: Bu süper sebze de A, C, E ve K vitaminleri ile günlük ihtiyacınızın %20’sini karşılayacak kadar lif yer alıyor.

Kavun: Gözlere fayda sağlayan A vitamini kavunda da yer alıyor. %90 ı sudan oluştuğu için sadece kalori miktarı 55.

Karnabahar: Kronik hastalıklarla karnabahar da mücadele eden antioksidan bulunuyor. Ayrıca folik asit lifle, C ve K vitaminleri açısından da mükemmel bir kaynak.

Böğürtlen: Sağlığa böğürtlenin birçok faydası bulunuyor. C vitamini ve antioksidan açısından zengin olan böğürtlen, sindirime yardımcı oluyor ve daha genç görünümlü bir cilde sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Yaban mersini: Yaban mersinleri antioksidan içeriklere sahiptir. Yaban mersinlerinde herhangi başka bir meyveden çok daha fazla antioksidan yer alıyor. Bir paket yaban mersinin de sadece 85 kalori bulunuyor.<!–adsense2–>

Marul: Bir porsiyonda farklı marul türlerinde sadece 10 ve 20 kalori arası bulunuyor. Size marul diyetinizde çok yüksek oranlarda protein sağlamayacak olsa da çok fazla vitamin, demir ve folik asit sağlayacak.

Portakal: Portakalı birçok kişi C vitamini kaynağı olarak biliyor fakat portakalın başka faydaları da var. Cildin portakal güzel görünmesi için elinden geleni yapıyor ve size bunu düşük kaloriler vererek sağlıyor. Orta boy portakalda sadece 80 kalori bulunuyor.

Çilek: Çilek antioksidan yönünden zengindir ayrıca iyi bir potasyum ve lif kaynağıdır… Onları bu da kalp sağlığı için çok iyi bir besin yapıyor. Bu kuru çilekte sadece 50 kalori bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir