Genel

Kilo Vermeye Nereden Başlanır, Nasıl Başlanır?

Kilo vermek isteyip de bir türlü başlangıç yapamayanlar için bazı tavsiyelerimiz olacak. Bu yazımızda kilo vermeye nereden başlanır, zayıflamaya nasıl başlanmalı, kilo vermek için neler yapılmalı konularından bahsedeceğiz.

Kilo Vermeye Nereden Başlanır?

Kilo vermeyi isteyenlerin büyük kısmı bazı diyet programlarını denemiş ve çoğunlukla başarısız olmuşlardır. Kilo vermek için bir kaç günlük diyetlerden çok, yaşam tarzınızı kalıcı olarak değiştirmeye, aktivitelerinizi arttırmaya ihtiyacınız var.<!–adsense2–>

Diyetsiyen kontrolünde yapacağınız bir diyet programı, fazla kilolarınızdan geçici de olsa kurtulmanızı sağlayacaktır. Ancak diyetler ömür boyu uygulanamazlar. Fit kalmak için hareketli bir yaşam tarzını seçmek ve sağlıklı beslenmek zorundasınız.

Araştırmalara göre, bir diyet programı sayesinde kilo verenlerin sadece %5’lik kısmı, 5 yıl sonra bu kilolarını korumaya başarabilmişler… Araştırmaya katılanların büyük kısmı geçici olarak kilo verse bile bir yıldan kısa sürede bu kilolarını geri almışlar.

1- NİYET: Neden Kilo Vermek İstiyorsunuz?

Kilo vermenin sizin için önemi ve anlamı nedir ? Kilo verdiğinizde nasıl görüneceksiniz? Bundan sonraki hayatınızın nasıl olmasını istiyorsanız, onun için motive olmalısınız. İstediği kıyafeti giyebilmek, beğenilmek, özgüven kazanmak ve en önemlisi sağlıklı bir hayat için kilo vermeye kendinizi ikna etmelisiniz.

2- GÜNLÜK: Karar Verin ve Not Almaya Başlayın

Kilo vermeye karar verdiniz. Şimdi kilo vermek için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Mümkünse bir not defteri alın ve kilo vermek için neler yapmanız gerektiğini not almaya başlayın. Kilo vermek için neler yapabilirsiniz, yemenize nasıl dikkat edersiniz, hangi sporu yapabilirsiniz? Bunlar için kilo verme günlüğü tavsiye ediyoruz.

3- BASKÜL: Günlük Kilo Kontrolü

Kilo vermek için vereceğiniz kiloyu ölçmeniz gerekiyor. Bunun için 50-100 TL fiyat aralığındaki bir elektronik baskül işinizi görecektir. En önemlisi de günlük kilonuzu not defterinize yazmanız gerekiyor.  Kilo vermeye istekli olmak, not defteri ve baskül, kilo vermeye nereden başlanır sorusunun ilk üç cevabı…<!–adsense–>

4- BİLGİ: Yediklerinizin Farkında Mısınız?

Kilo vermek için en basit bilgi, kalori hesabıdır… Yediğinizden fazla kalori tüketirseniz, kilo vermeye başlarsınız. Yediklerinizin kalorilerine dikkat etmeniz gerektiğini, fazla kalorili besinlerin hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Karbonhidrat nedir, yağ nedir, protein nedir, bunlar hangi gıdalarda bulunur? Yediğiniz gıdalar hakkında basit bilgileri öğrenmelisiniz.

Kilo vermek için iştah kesici, kan şekerini dengeleyici, tokluk hissi veren gıdaları da bilmeniz, diyet programınızda size yardımcı olacaktır.

5- AKTİVİTE: Spor ve Aktivite Şart

Kalıcı kilo verebilmek için, yağları eritmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Hızlı diyet programları ile vücudunuzdan sadece su ve ödemi atar, yağlarınızdan kurtulamazsınız. Kilo vermek için su ve kas kaybından çok, yağlarınızdan kurtulmanız gerekiyor.

Spor ve aktivite denilince aklınıza ağır egzersizler ve spor salonları gelmesin. Tabii ki spor salonu alışkanlığı kazanmak ve birlikte spor yapacağınız kişiler bulmak, size bu zor konuda çok yardımcı olacaktır. Ama öncelikle böyle gözünüzde büyütmeyin.

Öncelikle günlük 10 dakika yürüyüş yapmakla başlayabilirsiniz. Mesela markete yüyüp gidebilir ve kendinizi hareket etmeye zorlayabilirsiniz. Asansör yerine merdiveni kullanmak da güzel bir alternatif olabilir.

Yüyürüş konusunda zorlanacağınız düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü son zamanlarda parklar yürüyüş için sürekli gelen kişiler ile dolu… Siz de rutin bir yürüyüş temposuyla hem harika vakit geçirebilir, hem zihninizi dinlendirebilir, hem de kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.<!–adsense–>

6- Başlıyoruz

Evet, kendimizi kilo vermeye hazır hissediyoruz… Baskül bize sevmediğimiz rakamları gösteriyor… Şimdi, öyle zor hedefler belirlemeden, sağlıklı bir hayata merhaba demenin vaktidir…

Diyetisyeniniz varsa, ondan alacağınız diyet programı ile başlayabilirsiniz. Aslında diyetten ziyade, yemek alışkanlıklarınızı değiştirmek, abur cuburları azaltmak, ana öğün ve ara öğünleri ayarlamak, yağlı ve şekerli gıdaları mümkün olduğunca az tüketmeyi öğrenmek için kendinizi zorlamadan yapabileceğiniz bir diyet listesi önemli…

7- Metabolizmayı Hızlandıralım

Güne erken başlamak yani erkenden uyanmak, ve sabah aç karına bir su bardağı ılık limonlu su içmek, metabolizmanızı hızlandıracaktır ve güne enerjik başlamanızı sağlayacaktır. Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Doğru bir kahvaltı, kilo vermek isteyenlerin en büyük yardımcısıdır.

Bkz: Selahattin Dönmez Metabolizma Hızlandırıcı Formül

8- Su ve İçecek Seçimi

Kolay kilo vermek için, yedikleriniz kadar içtikleriniz de çok önemli… Bol miktarda su ve bitki çayı tüketmek, yağlarınızdan kurtulmanız ve kilo verebilmeniz için çok önemli… Zayıflatan bitki çayları gibi, son dönemin trendlerinden olan zayıflatan detoks içecekleri de gün içerisinden deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir