Genel

Kırmızı Turp Ve Kırmızı Turpun Faydaları

Şifalı bitkiler ile ilgili pek çok şey duymuşsunuzdur. Hatta yeri gelir, ismini duymadığınız pek çok bitkinin faydasının kulağınıza çalındığını duyarsınız. Ancak sadece adını yeni duyduğunuz bitkilerin değil, gündelik yaşamda sürekli karşılaştığımız; ve kullanım alanının çok geniş olduğu bitkilerin ve sebze meyvelerin de faydaları, saymakla bitmeyecek kadar çok olabilir. Örneğin kırmızı turp… Salatalarınızda kullanabilir, yemeklerinizin yanında sade bile yiyebilirsiniz.

Kırmızı Turp

<!–adsense–>Kırmızı turp, beyaz etli bir sebzedir; ve kullanımı oldukça rahattır. Faydaları ise, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İçeriğinde yoğun olarak C vitamini, potasyum, folik asit, mobilden ve kalsiyum barındıran kırmızı turpun, özellikle çiğ ve taze olarak tüketilmesi daha sağlıklı bir kullanım için işe yarayacaktır.
Kırmızı turpun yeşil kısımlarında, köklerine oranla, çok daha yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Bu oran 1/6’ya tekamül edecek kadar yüksektir. Kalsiyum oranının da yüksek olduğu yeşil bölgelerde, daha farklı mineraller de mevcuttur; ancak minerallerin geneli, kırmızı turpun kırmızı kafalarında toplanmış durumdadır. Bu denli geniş ve yoğun bir içeriğe sahip olan kırmızı turpun faydalarına da kısaca değinecek olursak:
*Kırmızı turp, saçlar, tırnaklar, diş eti, diş ve sinirler açısından, oldukça önemli etkilere sahiptir.
*Kırmızı turp iştah açar. Bu nedenle, kilo almak istemeyenler, kırmızı turpun bu özelliğine çok dikkat etmelidirler.
*Kırmızı turp, sinir ve strese karşı oldukça etkilidir. Kırmızı turp tüketen birinde sinir ve stresin görülme oranı, yemeyen kişilere göre daha azdır.
*Kırmızı turp, solunum yollarına iyi gelir. Nefesi açar; ve rahat nefes almamıza yardımcı olur.
*Kırmızı turp, sindirimi kolaylaştırır. Mide rahatsızlığı olan ve sindirim problemi yaşayanlar bu nedenle kırmızı turp kullanmayı tercih edebilirler.
*Nezle ve grip gibi hastalıklara, içeriğinde yoğun miktarda bulunan C vitamini bakımından iyi gelen kırmızı turp, burun akıntısının da önüne geçebilen etkin bir faktördür.
*Böbrek taşı sorunu olanların kullanmaları tavsiye edilen kırmızı turp, hazımsızlık ve kilo problemi yaşayanlar için de tavsiye edilmektedir.
*Verem ve benzeri hastalıklar için tavsiye edilen kırmızı turp, şifalı bitkiler arasında, vereme iyi gelenlerden bir tanesi olarak yer almaktadır.
*Diabet hastalarının da, salatalık ile birlikte, yoğun miktarda kırmızı turp tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir