Kategoriler
Kişilik Özellikleri: Kişilik Analizi Nasıl Yapılır?

Kişilik Özellikleri: Kişilik Analizi Nasıl Yapılır?

Kişilik nasıl ölçülür? İnsan kendi kişiliğini nasıl tanır? Kendini bilmek, tanımak, başarıya giden en büyük adımlardan biri olsa gerek. Peki, insan kendisini nasıl tanıyabilir? Kendini tanımak ve tanımlamak üzerineKişilik Nedir, Kişilik Ne Demektir?

Kişilik; insanların birbirlerinden farklı olmasını sağlayan, kendisi ve çevresindekilere bakış acıları , onlarla kurabildiği ilişki düzeyleri ve tepkilerini kapsayan çeşitli ortamlarda kendini gösteren bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerin tümüne denir.

Kişilik bireyin kendine özgü ve ayırıcı davranışlarının bütünü olarak da tanımlanır. Kişilik, bireyin başkalarıyla kurduğu ilişkilerde gösterdiği tepkiyi ve kendisini gösterme biçimini de içerir.

Kişiliğini anlamak ve kendini tanımak: İnsanın kişiliği, değişik olaylara karşı verdiği tepkileri içerdiğine göre, hangi olaylarda nasıl davrandığımızı keşfetmek, bize kişiliğimizi tanımada yol gösterecektir.

Temel kişilik özellikleri vardır. Bunlar asabilik, heyecanlılık, soğukkanlılık, özenli olmak, çabuk reaksiyon göstermek, seyahati sevmek, düzgün konuşma, düzenli çalışma, idarecilikten hoşlanma, hayal gücü, sabırlı olmak, dayanıklılık gibi örneklendirilebilinir.

Meslek Seçimi için Kişilik Analizi:

Her mesleğin kendine has gerektirdiği bazı özellikler vardır. Örneğin doktor olmayı düşünüyorsunuz. Öncelikle heyecanına yenik düşmeyen, soğukkanlı,  kandan ve ölümden korkmayan, tiksinti duymayan bir yapıda olmanız gerekir.

Avukat olmak mı istiyorsunuz? Kendinizi tartmalısınız. İkna gücü yüksek, dışa dönük, insanlarla devamlı ilişkide olan girişimci niteliklere sahip misiniz? Öyle ise avukat, politikacı veya pazarlamacı olabilirsiniz.

Örneklerden de görüldüğü üzere, kişiliğin meslek seçiminde önemi büyüktür. Kişiliğinizi tanımada rehber öğretmene başvurup temel kişilik özelliklerini öğrenebilirsiniz. Kişilik analizi testleri de sizin için faydalı olabilir.  Eleştirisine itimat ettiğiniz yakın arkadaşlarınızdan bazılarına danışabilirsiniz. Okulda sizi iyi tanıyan, kendinize yakın bulduğunuz bir öğretmene müracaat edebilirsiniz.

Önemli olan, kişiliğinizi iyi analiz etmek, belirgin huylarınızı anlamaktır.

Kişilik analizi hakkındaki tüm yazılarımız için tıklayın: Kişilik analizi

Meslek seçimi hakkındaki yazılarımız için tıklayın: Meslek seçimietiketler:,
7.410 defa okundu

YORUMLAR

4 Yorum Yapılmış

  1. insanın kendsini tanıması önemlidir

  2. tam benim yazacağım kompozisyon hakkında . çok güzel olmuş :D

  3. ben kendimi nasıl tanıyacağım ya!

  4. ben tabikide polis olmak istiyorum kendımıde cok iyi tanıyorum polis olmak için her yetenege sahibim