Kışın Cilt Kuruması: Kışın Kuruyan Cilde Bakım Önerileri

Cilt problemleri içinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan cilt kuruluğu, özellikle kış aylarında daha da artıyor. Kışın kuruyan cilde bakım için sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak.

Kışın Cildin Kuruması

Cildin kış aylarında açık alanlarında pullanma ve kızarıklık sık görülebilirken, kuruluk kaşıntıyı da arttırıyor.

Cildimizin doğal nemi, deri bütünlüğünü sağlayan en önemli faktördür. Cildin doğal nemlendiricileri seramidler, hylüronik asit gibi deri hücrelerinde yer alan maddelerdir. Yaşla beraber bu maddelerin ciltteki miktarı da azalıyor. Tabi doğal nem faktörü, hücrelerin içinde bulunduğu üretim ihtiyacına göre değişen bir faktördür. Kuru iklim ve kış ayları gibi ortam nemi azalınca doğal nem faktörü üretimi artıyor. Özellikle kış aylarında birçok kişinin ellerinde kuruma, kızarma ve çatlak oluşmasının nedenlerinden biri de yeteri kadar nemin hızla artmamasıdır. Cilt soğuk havalarda her zamankinden daha fazla kurutabilir. Alınacak önlemlerle kış mevsiminin olası etkileri en aza indirilebilir. En sık kuruluk kol ve bacaklarımızda görülmekle birlikte kuruluğa eşlik eden başka sorunları da beraberinde getirceği unutulmamalıdır.

Cilt Kuruması İçin Tek Sebep Soğuk Havalar Değil

Cilt kuruluğunda tek suçlu soğuk havalar değildir. Sorunu ortaya çıkaran ya da arttıran başka nedenler de mevcuttur. Derinin yaş ilerledikçe su tutma kapasitesi azaldığı için kuruluk yakınması da sıklaşabiliyor. Ayrıca; aşırı güneşte kalma, çevresel nem oranının azalması, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava cildimizde nem kaybına yol açarak kuruluk sorunu ortaya çıkabiliyor ya da şiddetini arttırabiliyor. En sık kuruluk kol ve bacaklarımızda görülmekle birlikte gövdemizin her yerinde oluşabilir. Şiddetin kış aylarında artması sıklıkla kuruluğa eşlik eden başka sorunu da beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır. Mesela aşırı kuruluk, balık pulu görünümü başka deri hastalıklarını düşündürür.
Cildin kurumasını Önlemek İçin Cildi Nemlendirmek Çok Önemli

Soğuk havanın yol açtığı kuruluğu önlemek için cildi nemlendirmek gerekir. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışır. Bazı nemlendiriciler deri yüzeyinde bir katman oluşturur ve derinin doğal neminin buharlaşarak yitirmesini engeller. Vazelini lanolin gibi yağlar bulunur. Etkili nemlendiriciler olmasına rağmen sürülmeleri zordur. Diğer grup nemlendiriciler de havadaki nemi ya da derinin alt katmanlarındaki nemi yüzeye çekerek derin nemlenmesini sağlarlar. Bunlara örnek gliserin ve bitkisel yağlardır. Cilt bakımında pahalı ürünler, iyi ürün demek değildir. Cilt bakımında ürün seçerken PH’ının deri PH’ına yakın olmasına, renksiz ve kokusuz olmasına (parfümsüz), kolay sürülebilmesine, katkı maddesi (paraben, fragnencea gibi) içermemesine dikkat edilmeli. Kuru ciltlerde krem, yağlı ciltlerde su bazlı losyonlar tercih edilmeli. Mutlaka alerjik cilde sahip olanlar doktor tavsiyesiyle ürün almalıdır.

Cilt Kuruluğuna Eşlik Eden Sorunlar

Kaşıntı: Kuru cildin en önemli özelliğidir.

Deri kalınlaşması: Cilt kaşındıkça kalınlaşır ve renk değişiklikleri olur.

Kızarıklıklar-sulantılar: Derinin kuruması ve kaşınması beraberinde deride egzamaları da getirir.

Mikrobik enfeksiyonlar: Derinin kuruması ve kaşınması derinin koruyuculuk görevini yapmamasına, deri bütünlüğünün bozulmasına yol açar. Bu ortamda bakteriyel ve viral etkenler kolayca hastalık yapabilir.

Kışın Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Temel cilt bakımımızda soğuk havalarda bazı değişiklikler yapmalı ve cilt kuruluğuna neden olmamak için şunlara dikkat etmeliyiz:
 • Cilt kuruluğunu sıcak su arttıran en önemli faktörlerden biridir. Sıcak suyla yıkanmayın.
 • Yıkanırken yağ içermeyen şampuanlar, kurutmayan sabunlar kullanın.
 • Özellikle her banyo sonrası cildiniz çok kurumadan etkin vücut nemlendiricilerini tercih edin.
 • Günlük temizliğinizi el ve yüzünüz için ılık suyla yapın.
 • Mutlaka her el yıkamanın ardından bariyer özelliğinde nemlendiriciler kullanın.
 • Cilt temizliğinde PH’ı deri PH’ına yakın ürünler seçin.
 • Yaşadığınız ortamlarda nem oranını arttıracak önlemler alın.
 • Çinko, biotin, folik asit, omega-3 ya asitlerinden zengin beslenin.
 • Güneşe çıkmadan evvel güneş koruyucuları uygulayın. Aşırı güneşte kalma durumunda da uygun nemlendiricileri kullanın.
 • Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanın.
 • Giysilerinizde yün ya da sentetik ürünler yerine pamuklu olanları seçin.
 • Bol bol su için.

[author] [author_image timthumb=’on’]http://kadingunlugu.net/resimler/cildin-yaglanmasini-onleyen-maske.jpg[/author_image] [author_info]

Kışın Cilde İyi Gelen Ev Yapımı Doğal Maske Tarifleri

[/author_info] [/author]

Cilt için önemli vitaminler en çok hangi besinlerde bulunur?

A vitamini: Pazı, ıspanak, mercimek, pırasa, brokoli, havuç.

C vitamini: Portakal, kivi, karnabahar, greyfurt, brokoli.

E vitamini: Fındık, ıspanak, badem, kekik, yeşil zeytin, kuru kayısı, kekik, brokoli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.