Genel

Kıyafetlerin Ömrünü Uzatmanın Yolları

İlk olarak onu gördüğünüz anı hatırlıyor musunuz? Size mağazanın vitrininden bakışını ve ‘lütfen beni al’ deyişini…Karşı koyulamayacak bir istekle yaklaştınız ve ellerinizi uzattınız. Bu sizi büyüleyen bir ayakkabı, elbise, çizme ya da kaban olabilir.

Severek alıp giydiğiniz kendinizi mutlu hissettiğiniz kıyafetlerinizin daha uzun ömürlü olması için pratik bilgilere bir göz atın…

Kesinlikle süet ayakkabılarınızı ıslak ya da nemli bir bezle silmeyin. Yağmura yakalanmadıysanız ve ayakkabılarınız kirlendiyse kurumasını bekleyerek temizliğini yapın. Islak haldeyken temizlemeye çalışmak ayakkabı yüzeyinin zarar görmesine ve lekenin derinlere işlemesine yol açar. Süet ayakkabıları temizlemek için en ideal yöntem; tamamen kuruduktan sonra orta sertlikte bir elbise fırçası kullanmaktır. Süet için ayrıca özel olarak üretilmiş temizleme spreylerini de tercih edebilirsiniz.

Sık kullanıldığında rugan ayakkabıların derisi çatlayabilir. Cildimiz gibi tıpkı ayakkabıların da nemlendirmeye ihtiyacı vardır. Çatlayan bölümlerine bir miktar vazelini iyice yedirerek sürün. Ayakkabılarınızı bir gece beklettikten sonra giymeye başlayabilirsiniz.

Mutlaka yeni aldığınız kıyafetlerin kullanma talimatını okuyun. Şifon, saten gibi özellikle kumaşlarda soğuk ya da elde yıkama yapmak gerekir. Kıyafetlerinizin rengi makine ya da yüksek ısıda yıkarsanız solabilir. Küçülebilir ve bir defa bile giymeden kullanılamaz hale gelebilir.

Mutlaka gömlek ve bluzlarınızı yıkarken düğmelerini ilikleyin. Ceket, pantolon gibi fermuarlı kıyafetleri yıkarsanız mutlaka kapatın. Yıpranmalarını böylece önlemiş olursunuz.

Triko kıyafetlerde tüylenme olabilir. Özel olarak üretilmiş aparatlar tüyleri temizlemek için kullanılabilir ya da bant yapıştırıp çekerek temizleyebilirsiniz. Temiz bir jileti aşırı tüylenmenin olduğu kazaklarda kullanarak tıraş eder gibi tüyleri alabilirsiniz.

Askıdaki triko aşağıya doğru sünebilir ya da bedeni genişleyebilir. Triko kıyafetlerinizi askıya asmak yerine düzgün bir şekilde katlayarak saklayın. Kat izi olmasın istiyorsanız hafif gevşek kalacak biçimde rulo biçiminde sarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir