Genel

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulması nasıl anlaşılır? Kan gelmesi kızlık zarının yırtıldığı anlamına mı gelir? Kızlık zarının bozuk olup olmadığı nasıl anlaşılır? Kızlık zarının bozulma belirtileri nelerdir?

Kızlık Zarı Nedir? Nerede Bulunur?

Kızlık zarı, vajina girişinden iki santim kadar içeride yer alır. Anatomik bir bariyer görevini yapan bu zar, rahim boşluğuna bakterilerin ulaşmasını engelleyen bir özelliğe sahiptir. Bakire bayanlarda akıntı ve vajinal enfeksiyon şikayetlerinin çok az olmasının ana nedeni kızlık zarının bu bölgeyi korumasıdır diyebiliriz.

Her bin kadından birinde doğuştan kızlık zarı görülmez…

Kızlık Zarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozuk olup olmadığı, uzman jinekolog tarafından gözlem ile anlaşılır. Bilgisayarlı tomografi, mr çektirmek ya da ultrason ile kızlık zarının bozuk olup olmadığı görülemez.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulduğu, ancak bir jinekolog tarafından muayene ile anlaşılır. Kadınların cinsel organının iki dudağını gazlı bezle ayırıp, gözlem sayesinde kolayca anlaşılabilinir. Tabi bunu aynaya bakarak yapmak olmaz, çünkü deneyim gerektirir. Oldukça kısa bir muayene ile anlaşılır.

Ama bazı özel durumlarda kolposkopik incelemeye gereksinim duyabilir. Kolposkop, vajenin, rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan tıbbi bir cihazdır. Kızlık zarının bozulup bozulmadığının anlaşılamadığı durumlarda kullanılır?

Kızlık Zarının Bozulduğunun Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarının bozulma belirtileri olarak kan gelmesi bilinir. Ama bazı durumlarda kan gelmesi, dış kısımlardaki yırtık ya da sıyrıklardan ötürü olabilir. Yani kan gelmesi kesin bozulduğunu göstermez. Bazı durumlarda ise kızlık zarı bozulur ama kanama meydana gelmez.

Kızlık Zarının Ne Zaman Bozulduğu Bulunur mu?

7-8 güne kadarki süreçte, kızlık zarının 7 günden önce ya da 7 gün içinde olduğu anlaşılabilinir. 7-8 günü geçen durumlar için daha sağlıklı bir şey söylenememektedir.

Kızlık Zarından Neden Kan Gelir?

Kızlık zarı, cinsel birleşme veya fiziki bir darbe sonucu zedelendiğinde, üzerinde bir yırtık veya çentik oluşur. Bu yırtıktan kan gelir. Oluşan yırtık, zamanla kenara doğru genişler. O yüzden kızlık zarından kan geldiyse, bir daha kan gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir