Kategoriler
Kolesterol Neden Yükselir? Kolestrol Yüksekliğinin Sebepleri

Kolesterol Neden Yükselir? Kolestrol Yüksekliğinin Sebepleri

Kolesterol neden yükselir? Kandaki kolesterol düzeyinin yükselmesinin sebeplerine değinmek istiyoruz. Kötü huylu kolesterolün yükselmesine sebep olan başlıca etmenler şunlardır:

Kötü Kolesterol Neden Yükselir?
Kolesterolün yükselmesinin beslenmeyle ilişkisi vardır. Doğru beslenme şekli ile kolesterol düzeyinin normal sınırlara yakın tutmak mümkündür. Ancak çok doğru beslenmesine rağmen bazı kişilerde kolesterol düzeyin yüksek olduğu görülmektedir. Kolesterolün büyük çoğunluğu karaciğerde yapılır. Her kişinin karaciğeri değişik kapasitede de kolesterol üretir. Beslenme karaciğerdeki kolesterol yapımını çok etkilemesine rağmen genetik faktörlerde çok önemlidir. Alkol de kolesterolü etkilemektedir. Fazla miktarda alınan alkol karaciğerde kolesterol yapımını artırır.

Kısaca kolesterolün yüksek olmasının başlıca sebepleri

*Kalıtımsal faktörler
* Yenilen gıdalar
* Şişmanlık ve obezite
* Stres gibi bazı  faktörler kandaki kolesterolü ve kötü huylu kolesterolü yükseltir.
Bunların dışında, 60-65 yaşa kadar, yaşla birlikte kolesterol düzeyiniz artar. Bayanlarda ise menopozdan sonra kolesterol düzeyi artar.

Kolesterolün yükselmesine sebep olan hastalıklar
Kolesterol yükselmesine sebep olan bazı hastalıklar vardır. Kalıtsal yağ metabolizması hastalıkları kolesterol yükselmesine sebep olabiliyor. Bunun dışında da Hipotiroidi, Karaciğer hastalıkları, Nefrit ve Şeker hastalığıda kolesterol yüksekliğine sebep olabilir.


YORUMLAR