Kategoriler
Kolesterol Nedir? İyi Kötü Kolesterol Ne Demektir?

Kolesterol Nedir? İyi Kötü Kolesterol Ne Demektir?

Nu yazı dizimizde kolesterol konusunu inceliyoruz. Kolesterol nedir, kolesterol neden yükselir, kolesterol tedavisi nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz sorulara cevap bulamay çalışacağız.

Kolesterol nedir?


Kolesterol yağ yapısında bir maddedir. Kanda lipoprotein adı verilen maddelerle taşınır. Kolesterol bebeklikten itibaren vücudumuzda bulunan bir maddedir. Gelişim çağında gelişime yardımcı bazı hormonların yapısına girmekte hücre zarının yapısına girmekte olan bir maddedir. Kanda kolesterolü taşıyan lipoprotein dediğimiz maddeler başlıca iki tane HDL ve LDL lipoproteindir. Zararlı ve yararlı olarak bilinen kolesteroller HDL ve LDL den ileri gelmektedir.
İyi kötü kolesterol- LDL ve HDL

Biyokimye tetkiklerinde LDL kolesterol olarak ölçülen yani zararlı kolesteroldür. HDL kolesterol ise faydalı kolesterol olarak bilinir. Esasında bunlar kolesterol değildir. Kolesterolü taşıyan protein yapısında maddelerdir. Özellikle damar duvarının içinde kolesterol birikmesi LDL nin kolesterolü damar duvarının içine taşımasıyla oluyor. HDL de bunun tam tersi etki yapıyor. Damarın birinci ikinci tabakası arasında biriken kolesterolü dolaşıma taşıyor. Dolayısıyla faydalı yada zararlı kolesterolden ziyade kolesterolü taşıyan maddelerin gösterdiği faydalı ve zararlı etkiler söz konusudur.

20 yaşın üzerinde

Kan kolesterol düzeyi

< 200 mg/dl

istenilen düzey

200-239 mg/dl arası

sınırda yüksek

> 240 mg/dl

yüksek

Kan LDL-kolesterol düzeyi

< 130 mg/dl

istenilen düzey

130-159 mg/dl arası

sınırda yüksek

> 160 mg/dl

yüksek

Kan HDL-kolesterol düzeyi

< 35 mg/dl

düşük


YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. Kolestronün yüksek olması, erken boşalma nedenleri arasında sayılabilir mi?