Genel

Kolesterol Ve Neden Olduğu Olumsuzluklar

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, ülkemizde gerçekleşen her 100 ölümden 55’inin, kalp ve damar hastalıklarındanileri geldiği anlaşıldı. Avrupa ülkelerine bakıldığında ise, ülkemizde yaşanan genç ölüm sayısı, Avrupa ülkelerine oranla oldukça yüksek.<!–adsense–> Kalp ve damar hastalıklarının sonradan ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi ise, kolesterol.
Kolestrol, ilk aşamalarında tanısı mümkün olmayan hastalıklardan bir tanesi. Bir insan, hayatında kolesterol olup olmadığını, ancak bir damar tıkanıklığı yaşarsa anlayabiliyor. Kolesterolün belirtileri ise, damar tıkanıklıkları ile doğru orantılı. Ve kalp ve damar hastalıkları ile kendini gösteren kolestrolün, ölüm nedeni olarak %55’lik bir orana sahip olması, bu hastalık hakkında daha fazla bilinçlenmemiz gerektiğinin en açık göstergesi olarak çıkıyor karşımıza.
Kolestrolün erken teşhisinin mümkün olmaması nedeniyle, yapılabilecek tek şey, uygulayacağımız diyet ve beslenme programı ile, kendimizi kolesterolden uzaklaştırmak. Bu diyetlerin içerisinde ise, ilk sırada, yağlı yemek tüketmemek yer alıyor. Hayatımızdan yağı, mümkün olduğunca uzaklaştırmalıyız ki, kolesterol ve buna bağlı kalp ve damar hastalıklarından kendimizi en iyi şekilde koruyalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir