Kategoriler
Kuru Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Kuru Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Kuru Meyvelerin Faydaları Nelerdir? Kuru meyvelerin özellikleri… Kuru meyvelerde hangi vitaminler ve mineraller bulunur? Kuru meyveler nasıl elde edilir? Elma kurusu, kayısı kurusu, erik kurusu ve yararları… Diyetisyen Taylan Kümeli beslenme tavsiyeleri

Taylan Kümeli, kurutulmuş meyvelerin yararları hakkında bilgi veriyor.

Kuru Meyveler Nasıl Elde Edilir?

Kuru meyveler, yaş meyvenin içerdikleri % 80-95 oranındaki suyun % 10 – 20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilirler.

Bu ‘kurutma’ işlemi sonrası, C vitamini dışında bütün minerallerin korunduğu kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyelleri ile öncelikle serbest radikallere karşı korurlar.

Türk damak tadına en uygun kuru meyveler kayısı, erik ve elmadır.

Kuru meyvelerin faydaları nelerdir?

Kuru kayısının faydaları: Kuru kayısı besleyici ve potasyum açısından çok zengindir. Kayısı kurusu sindirim sorunlarına iyi gelir; stresi, kansızlığı önler. İçerdiği A vitamini akne gibi cilt bozukluklarını önler. Büyümeye yardımcıdır, görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişimini engeller, bağışıklık sistemini korur. Potasyum başta kalp kasları tüm kasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Kayısı lifli bir meyvedir. Lifli besinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları, zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalı oldukları saptanmıştır.

Kuru erik ve özellikleri: Kuru erik bol miktarda B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitamini içerir. Mürdümeriğinin bağırsakları çalıştırıcı etkisi bilinmektedir. İçerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle, tansiyon, karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastaları ile tuzsuz rejim yapanlara önerilir. Güçlü antioksidanları ile kalp hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Kuru elma ve yararları: Besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Lifli olduğu için bağırsakları temizler. Karaciğerinden şikâyet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir ve baş ağrılarına iyi gelir. Kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon, portakal, tarçın koyarak çay olarak tüketebilirsiz.

PESTİLİN FAYDALARI NELERDİR?
Dut pekmezi, süt, bal, ceviz, fındık ve undan oluşan, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral maddelerini önemli ölçüde içeren bir gıda maddesidir. Özellikle A ve B vitaminleri ve demir yönünden zengindir. Pestilin 100 gramında 293 kcal bulunur. Vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesinde, su dengesinin korunmasında, hormon, enzim üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiye sahiptir. Ayrıca iyi bir enerji kaynağıdır.

DUT ve faydaları
Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir. Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Taylan Kümeli’nin tüm beslenme konulu yazıları için tıklayın

Tüm BİTKİSEL TEDAVİ ve ŞİFALI BİTKİLER konulu yazılar için tıklayınetiketler:,
9.493 defa okundu

YORUMLAR

8 Yorum Yapılmış

  1. peki bu kuru kayısı kilo aldırmaz değil mi çünkü ben çok zayıfımda. teşekkürler.

  2. ben 66 kiloyum zayıflamak istiyom ama yapamiyorum cvp

  3. ben zayıflamak istiyom ama bazı çaylar kullandım ama fayda olmadı kullandıklarım: yesil cay eczaneden yabancı bitane cay vardı onu da aldım ama işe yaramadı bildiginiz cay varsa zayıflatatan ismini söylermisin lütfen…

  4. günlük vücut için gerekli olan besinleri alıp harici olarak boğazımızı tutarsak vede fazla kafaya takmazsak kilo vermek daha kolay oluyor ben öyle yaptım gerçi fazla kilom yoktu ama enazından aynı kiloda kalmayı başardım helede ilaçlar hep hikaye paranıza vede zamanınıza yazık

  5. fatma hanıma katılıyorum kilo verirken sağlığa dikkat diyorum çünkü sağlık giderse geri gelmesi biraz zor

  6. Kilo almak istiyorum yardmcı olurmusunuz

  7. Bilgileriniz çok yararıma dokundu teşekkürler