Genel

Kusmanın Tehlikeli Olduğu Durumlar

Bebeklerin zaman zaman kusmalar yaşadıkları görülmektedir. Ve bu kusma esnasında, ağladıkları da sıkça görülen durumlardan bir tanesidir. Peki bebeklerin kusmaları; ve kusarken de ağlamaları normal midir? Evet, bu durum, bebeklerin ilk doğdukları zamanlarda normaldir. Bebekler ilk doğdukları zamanlarda normal olarak büyümektedirler; ve anne sütünün tadını da yeni yeni alıyorlardır; alışamamış olmaları da gayet normaldir. Bu nedenle, ilk doğdukları dönemlerde kusan bebeklerden korkmamak gerekir; ancak, kusmanın da tehlikeli olduğu zamanlar bulunmaktadır.
Bebeklerin kusma sorunu ile karşı karşıya kalmaları, sadece ilk doğdukları zamanlarda değil, araba tutması, hazımsızlık; hatta çok fazla ağladıklarında bile ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak endişelenmemiz gereken zamanlar bunlar değildir. Ne zaman bebeklerin kusmasından endişelenmemiz gerekmektedir diye soracak olursanız da, Yeni doğmuş olan bebeklerin, doyduklarını anlamadıkları için fazla yedikleri durumlarda, aşırı yeme sebebiyle kusma durumu ile karşılaşması normaldir diyebiliriz; ilerleyen zamanlarda, kusma ve ishal gibi sorunlar da yaşayabilir bebeğiniz; ancak artık doyduğunu anlayıp fazla da yemiyordur; ama bunun da sebebi herhangi bir virüs olabilir; ve virüsten kurtulduğu zaman yine eski normal düzenine dönecektir; ancak,
bebeğinizin ağzında bir kuruluk durumu söz konusu ise, altını eskisinden daha az kirletiyorsa; ve gözyaşı olmadan ağlıyor; ve aynı zamanda da kusuyorsa; böyle bir durumda derhal hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
Bebeğiniz 3 aylıktan daha küçükken, 38 derece ve daha yüksek ateşe sahip; 3 aylıktan sonra ise, 39 derece ve daha yüksek ateşe sahip ise, böyle bir durumda da kusma sorunu var ise, ateşin zaten tehlikeli olduğunu bilmeli, ve mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
Bebeğiniz hem mide bulantısı şikayeti ile kusuyor; ve hem de midesi boş olduğu halde iştahsız ve yemek yemek istemiyorsa doktor yardımı almalısınız.
Kusan bebeğiniz, güçlü bir şekilde kusuyor, ya da kusma süresi 12 saati geçiyorsa, bir doktora acilen başvurmanız gerekmektedir.
Bebeğiniz hem kusuyor; ve hem de vücudunun belirli bölgelerinde kusmalar görünüyorsa, bir hekime gitmeniz gerekmektedir zaman kaybetmeden.
Bebeğiniz kusarken nefes darlığı çekiyor; aynı zamanda yine kusarken karnı şişiyorsa da, doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekiyor demektir.
Unutmamalısınız ki, bebeğiniz sorunlarını rahat bir şekilde ifade edememektedir. Bu nedenle, bu, tehlikeli olan belirtileri siz farketmeli, ve ona siz yardımcı olmaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir