Genel

Lipoliz Nedir? Liposuction ile Bölgesel Zayıflama

Lipoliz Nedir? Liposuction ile Bölgesel Zayıflama. Lipsuction merkezleri son günlerin gözde yerleri. Peki liposuction ne işe yarar? Lipoliz ne demek? Lipoliz ile zayıflama mümkün mü? Liposuction uygulaması hakkında geniş bilgi.<!–adsense–>

Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı Lipofiz (liposuction) hakkında şunları söylüyor:

Lipoliz nedir? Lipofiz ne demek?
Diyetle çözülmeyen ,bölgesel incelme ve sellülit sorunları için bu gün artık Avrupa ve Amerikada soya enjeksiyon yöntemi uygulanıyor.Türkiye de az sayıda hekimin uyguladığı bu yöntem 1995 yılında Brezilyada başladığı ve FDA  onayını yeni almış olmasına rağmen bir süredir Avrupa ve ABD de büyük ilgi gördüğünü söylüyor. Dr.Eczacıbaşı bazı insanların kiloları fazla olmadığı halde belirli bölgelerde aşırı yağ birikimi oluştuğu dikkati çekerek kadınlarda bacak,kalça,karın,bel yan tarafları,erkeklerde ise özellikle karın ve bel en çok yağ birikimine yatkın yerlerdir.

LİPOLİZ nasıl yapılır? Lipofiz ile zayıflama
Son dönemin en gözde zayıflama yöntemlerinden olan lipoliz(lipoterapi) yönteminde etken madde fofatidil kolin(fosfolipid) olan bir ilaç kullanılıyor.Tıpta lesitin adı verilen bu madde canlılar için hayatı bir önem taşır.Yaşayan tüm hücrelerde bulunur ve yaşamsal aktivitelerin hepsinde rol alır.Yaklaşık 7 seneden beri tıpta yüksek kolestrolu düşürmek için kullanılan bu ilaç,göz çevresinde yerleşen ve bir çok tedaviye cevap vermeyen sarımsı yağ bezler içersine enjekte edildiğinde onları küçülttüğünü ve erittiğini gözlemlenmiştir,bu sonuçlardan yola çıkarak vücutta istenmeyen bölgelerde yerleşen yağ fazlalıkların tedavisinde kullanılabileceği düşünülmüştür,bu lokal fazlalıklar özellikle bel her iki yan tarafı,göbek,bacak ve diz içleri,kol ve ayak bileği ,göz altı hafif torbalanmalar ve gıdı deki hafif fazlalıklardır.Fosfatidil kolin soyadan elde edilen bir madde ve alkolik siroz ve yüksek kolesterol, gibi durumlarda karaciğeri yenileme ve temizleme özellikleri olduğu düşünülüyor,vücutta genel zayıflamadan çok özellikle bazı bölgelerde lokal şekilde yerleşen ve giysilerde kendisini bant şeklinde gösterebilen durumlar için kullanılıyor.Ayrıca her türlü yağ bezesiniz küçültmesinde ve yok edilmesinde bu yöntem denenebilir.Kadınlarda ,erkekler göre nispeten daha başarılı sonuçlar veren bu yöntem mezoterapi uygulamasına benzer bir yöntemle fazlalıkların yok edilmesi istenilen bölgelerde,çok ince üçlü bir iğne ile ilaç enjeksiyonu şeklinde gerçekleşiyor.Göz altı torbalar yağdan oluşuyorsa ve gıdı bölgesinde fazla yağlanma varsa bu yöntem uygulanabilir.
LİPOLİZ Liposuction NASIL Zayıflatır?
Fosfatidil kolin enjekte edildikten sonra yağ hücrelerdeki zarların geçirgenliklerini değiştirebiliyor,bu durum bazen yağ hücrelerin tamamen deforme edip ortadan kaldırılması şeklinde bazen ise hücre zarının geçirgenliğini artırarak yağ içeriğinin dışarıya çıkartması ile ilgili bir mekanizma,Bu nedenle hücre duvardaki değişiklik ve erimeler sonucunda liposuctiona benzer bir etki elde edilebilceğini gösterilmiştir.Lipoliz seans sayıları ve aralıkları konusunda değişik birkaç metot mevcut,bazen seans araları kısa tutularak(2-4haftada)bir ortalama 4-8 seans uygulanabilirken bazen 5 seansta verilecek toplam ilaç konsantre hale getirerek daha az seansta işlem tamamlanmış oluyor(2 ayda bir uygulama).Herseansla birlikte preblemin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte uygulanan bölgelerde ortalama 1 ile 4 cm arasında zayıflama görülür.Bunların sonucunda bir kaç beden zayıflama meydana gelebiliyor.Çok konsantre ve az seans sayısı tercih edilmediği gibi kısa süreler içersinde yapılan uygulamalar da tercih edilmeye biliyor.Dr.Melisa Eczacıbaşı kendi yaptığı uygulamaları 2-4 haftada bir ve kişinin problemin yoğunluğuna göre ortalama 4-8 seans şeklinde tanımlıyor.
LİPOLİZ özellikleri, Lipofizin yan etkileri nelerdir?
Bu uygulama kesinlikle acılı bir yöntem değildir. Mezoterapi iğnesini benzer son derece ince üçlü bir iğne ile uygulama yapılır,tabı ki uygulama yapan doktor hekimin el kabiliyeti da çok önemli bir faktör,merkezimizde uygulanan seanslarda ise hiçbir şekilde aşırı bir ağrı hissi tarif edilmiyor.
Uygulama yapılan bölgelerde hafif kızarıklık,hassasiyet,kaşınma,ödem bazen küçük morarmalar görülebilir ve bu durum ortalama 3-5 gün devam edebilir,aynı zamanda enjeksiyondan sonraki günde bölgelerde hafif bir ısı artışı ve ağrı his edilebilir,bu belirtiler 1-3 gün içersinde geçiyor.
Liposuction tedavisi KAÇ SEANS SÜRER?
Soya lesitin iğneleri,etkisini izlenerek en az 2 hafta aralıklarla yapılmalı,ilk seansın sonuçları ise 2-3 cü haftadan sonra görülmeye başlar,ama erime çok daha uzun süre devam eder,seans sayısı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 3-6 ve ya 4-8 şeklinde olabilir,bir defada kullanılan ilaç miktarı ve yağ kitlesinin yerleşim yeri ve büyüklüğüna göre değişir.(2 haftda uygulanma şekli ve ya 2 ayda bir uygulanma şekilleri mevcut,2 ayda bir uygulamada 4 seansta verilen ilaçın tamamı hepsi aynı seansta enjekte ediliyor). Herseansla birlikte preblemin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte uygulanan bölgelerde ortalama 1 ile 4 cm arasında zayıflama görülür. Bunların sonucunda bir kaç beden zayıflama meydana gelebiliyor.
Liposuction uygulamasının HER HANGİ BİR YAN ETKİSİ VAR MI?
Yaklaşık 10 yıldan beri kolestrolu düşürmek ve belli bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilaç sağlık açısında her hangi bir yan etkisi olmadığı ve bu gün başta Amerika ve Avrupa olmak üzere bir çok ülkede uygulanmaktadır,tabi ki başka tıbbi uygulamalarda da olduğu gibi yan etki yaşamamak için bu konuda gerçekten eğitim ve tecrübesi olana uzman hekimlere baş vurmak gerekir.
Liposuction EN ÇOK HANGİ BÖLGELER UYGULANIR?
Bölgesel ve kalıcı yağ depoları yok etmek için yararlanabileceğiniz bu yöntem bir kilo verme yöntemi değildir,örneğin doğum sonrası geri kalan yağ kitleleri,kol,bacak,boyun,karın,kalça yağları ve sellülit vakalarında son derece başarılı sonuçlar sağlıyor,başlangıç aşamasında çok fazla bir kilo söz konusu ise kilo vermeleri da şart olabiliyor.
ÖZEL DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
Lipoliz(lipolis) ile birlikte kişi genel vücutta kilo kaybı etmek istiyorsa, Sağlıklı bir beslenme ve diyet yapması gerekir,çünkü bu yöntem genel vücutta kilo kaybından çok bazı bölgelerde yerleşen yağ fazlalıklarda giderilmesinde ve azaltmasında uygulanan bir yöntem, ilaç doğrudan yağ dokusu üzerinde mekanik bir etki yaratıp yağ içeriklerini dışarıya aktarabilip ve ya onu tamamen yok edebiliyor,yağ hücreleri travmatize olduğundan hafif kilo almalarda bu bölgelerde eskisi gibi fazlalıkların görülmesi beklenilen bir durum değil.
Liposuction KİMLERE UYGULANMAZ?
Hamile hanımlar,şeker hastaları ve kalp rahatsızlığı olanlar,kanser hastaları ve daha önce ağır bir karaciğer sorunu yaşayanlar dikkate alınmalı.(tedaviden ortalaam 1-2 güne kadar alkol almamakta fayda var)
LİPOLİZİN DİĞER ALTERNATİFLERİ İLe ARASINDAKI FARKLAR?
1.Soya lipolizde yağların erime ve vücuttan atılması kendi doğal süreci ile gerçekleşir,hücre zarı geçirgenliğini artırarak,vücut yağlarının hücre dışına çıkması kolaylaşır ve dışardan cerrahi yöntemlerde olduğu gibi bir mudahele gerekmez,yöntem yavaş ama derin etki sağlar.
2.Soya lipolizi yağ hücreleri normal boyutları getirir ve ya bazen onu tamamen yok eder,yağ hücreleri yok etme süreci, liposuctiona benzemesine rağman lipsuction gibi cerrahi bir yöntem değildir.
3.Lipoliz yönteminde sosyal hayatınız hiçbir şekilde etkilenmez,evde oturmanızı gerek yok,cerrahi yöntemlerde görülen morluk ve şişlikların uzun sürmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmaz.
4.Soya lipolizi ile uygulanan bölgelerde yağ hücreleri kısmen yok olur,yalnız dokular ameliyatlar kadar hasar görmediğinden daha doğal bir yayılım ile geri döner,ameliyatlardan sonraki dönemlerde ise alınan yağlar tamamen farklı bölgelere gidip yerleşebilir,en doğrusu bu tıp yöntemleri kilosu sabit ve bölgesel yağlanması olan kişilere uygulanmaktır.

Lipofiz Liposuction Soru Cevap En sık sorulan sorular:
Lipofiz Liposuction Kaç seans uygulamak gerekir?
Kişinin problemin yoğunluğuna göre seans sayısı değişir,ortalama 3-6 seans
Lipofiz Liposuction Ağrı,acı yapar mı?
Uygulama sırasında ağrı olmaz,bazen uygulamadan sonraki kısa bir sürede iğne yerlerinde hafif bir ağrı olabilir 1-3 günde geçer.
Lipofiz Liposuction Her hangi bir yan etkisi var mı?
Uzaman hekim ve bu konuda eğitim ve tecrübesi olan kişiler tarafından uygulandığında her hangi bir yan etkisi olmaz.
Lipofiz Liposuction Hangi durumlarda etkili bir yöntem?
Bölgesel yağ fazlalıklarda bel ,göbek,basen,diz iç kısımlar…..

Lipofiz ( liposuction) hakkındaki diğer yazılarımız için tıklayın (lipofiz merkezleri, liposuction fiyatları, ücretleri ve diğer yazılar): Lipofiz ile Zayıflama

Bölgesel zayıflama konusundaki tüm tavsiyeler için tıklayın: Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir