Genel

Makyaj Nasıl Temizlenir? Makyaj Temizlemenin En İyi Yolu

Makyaj temizlemenin püf noktaları ve makyaj temizliği için kullanılan malzemelerden bahsedeceğiz. Makyaj temizlemenin inceliklerini sırasıyla anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle göz kısımlarından makyaj temizliğine başlamak gerekir ve bunun için göz yapısına uygun bir ürün tercih edilmelidir.<!–adsense2–>

Göz makyajı temizleme

Öncelikle göz makyajı temizlenirken pamukların ıslatılması gerekir. Bunun sebebi göz makyajının daha iyi çıkmasına ve kullanılan göz ürününün daha azami kullanılmasıdır. Öncelikle ıslatılan pamuklar göz üzerine yerleştirilir. Çizgilenmeye göz bölgesi oldukça müsait bir bölgedir ve bu bölgenin temizlenmesine oldukça titiz davranmak gerekir. Öncelikle rimeller temizlenmelidir ve bu bölgede esas olan şey çok fazla ovalama işlemi yapılmamasıdır.

Dudak bölgesi de temizlendikten sonra yüz bölgesine geçilir. Özel üretilmiş bir ürünü yüz bölgesine seçip daha önce ürünü cilde dağıtmak gerekir. Yüz bölgesini temizlerken ilk olarak alın bölgesinden başlanır. Ürün dairesel hareketlerle uygulanır. Yanaklarda da daha sonra aynı işleme tekrar edilir. En çok siyah nokta oluşumunu gösteren bölge burun bölgesi olduğundan temizlenmesine de daha fazla özen gösterilmelidir. Boyun ve çene bölgesine de uygulanan ürün eğer ki evde bir sünger varsa yüzü silmek ya da bol suyla durulamak gerekir. Daha sonra cilt tipinize uygun olan bir tonikten yardım alarak makyaj temizleme işlemini bitirirsiniz. Gözeneklerin tonik daha fazla sıkılaşmasına hem de makyaj temizlemede son noktadır.

Makyajsız cildin temizlenmesi

Yüz bölgesi makyaj yapılmasa bile her gün temizlenmelidir. Bunun nedeni gün içerisinde kirli havalar ve egzoz dumanı gibi etkenlerin cildi kirletmesi ve gözeneklerin tıkanmasıdır. Dolayısıyla evde kullanılan nemlendirici ürünler çok fazla cilt altına inmeyecektir. Mutlaka bu nedenle sabah ve akşam cildi yapısına uygun temizleyicilerle temizlemek gerekir. Cilt eğer ki temizlenmeden ürün kullanımı devam ederse hem ürünlerin geçirgenliği azalır hem de daha sonradan kuru ciltlerde cildin daha fazla kurumasına yağlı ciltlerde ise akne sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olmaktadır. Yani ister makyaj yapın ister yapmayın günlük olarak mutlaka cilt temizliğinize özen göstermelisiniz.<!–adsense2–>

Cilt temizliğinde kimyasal ve profesyonel yöntemler

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok cilt temizleme ve yenileme yöntemi bulunmuştur. Bunlardan bazıları lazerle yapılmakta bir kısmı da kimyasal peeling işlemleri ile yapılmaktadır. Cilt yenileme işlemleri profesyonel anlamda uygun kliniklerde yapılmalıdır ve özellikle de yoğun olarak güneşin iz sürdüğü yaz aylarında yapılmamalıdır. Bir dermatolog tarafından uygulanmalıdır. Kampanya var diye alelade bir güzellik salonunda yüzünüzü uzman olmayan kişilere emanet etmemelisiniz. Bu işlemler aksi halde cildinizi güzelleştirmek değil aksine geri dönüşü olmayan sorunlara neden olmaktadır.

Genellikle kış aylarında cilt bakım kürleri daha yoğun olarak uygulanmaktadır. Daha çok yaz aylarında güneşten koruyucu kürler denenmelidir ve mutlaka cilt tipine uygun maskeler tercih edilmelidir. Cilt soyulmaya yönelik işlemler kış aylarında tercih edilmelidir. Uzun vadede bu işlemler cilde yenilik katmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir