Kategoriler
MATE ÇAYI Nedir? Mate Çayı ile Zayıflama

MATE ÇAYI Nedir? Mate Çayı ile Zayıflama

MATE ÇAYI Nedir? Mate Çayı ile Zayıflama mümkün mü… Mate zayıflama çayının faydaları nelerdir? Mate çayının yapılışı ve kullanım şekli nasıldır?

Mate çayı, popüler çaylar arasında yer alıyor. Sizlere mate çayı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

MATE ÇAYI Nedir?

Mate, Güney Amerika’da yetişen “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisi nedeni ile çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecek olarak kullanılagelmiştir. Asırlardır Güney Amerika yerlileri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak tüketilen Mate çayı, bu özellikleri ile kıtanın milli içeceği. Mate Çayı, en çok Paraguay’da yetişen tropikal bir bitkiden (Ilex paraguayensis) elde edildiği için Paraguay Çayı olarak da biliniyor.

Mate Çayı Neye Yarar?

Mate Çayı tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılıyormuş. Vücutta yağ emilimini engelliyor, yağların hızlı yakılmasını sağlıyor ve vücuttan su atılımını kolaylaştırıyormuş. Aynı zamanda kafein benzeri özelliklere sahip fakat kafeinin kötü etkisine sahip değilmiş. Her yaş kullanabilirmiş. Metabolizması yavaş işleyen kişiler için son derece sağlıklı bir içecekmiş. Tam etki için günde üç fincan tüketilmeliymiş.

Mate çayının faydaları

Mate çayı vücutta neler yapar? 

1.Mate çayı Vücuttan su atımını kolaylaştırır, böylece ödem giderici etki sağlar.
2.Mate çayı Yağların hızlı yakılmasını sağlar. Bu nedenle rejimlerde ve obezite tedavisinde sıkça kullanılır.
3.Mate çayı Yüksek orandaki vitamin ve mineral içeriği ile vücuda enerji verir.
4.Mate çayı Dokuları zararlı dış etkenlere karşı koruyarak, yaşlanma etkilerini geciktirir, vücudun direncini artırır.

Mate Çayı ile Zayıflama

Mate bitkisinin içeriğinde bolca kafein, teobromin, kafeik asit türevleri , saponinler ve nitrit glikozitleri bulunur. Bileşiminde 24 vitamin, 15 aminoasit ve bolca antioksidan bulunur. İçindeki kafein siyan çayın iki katı kadardır.

Bileşimindeki kafein ve klorojenik asit nedeniyle uyarıcı bir etkisi vardır, zihinsel ve fiziksel yorgunluğun giderilmesinde etkili bir bitkidir. Aynı zamanda mate çayının idrar söktürücü etkisi de vardır. Mate çayı hem ödem atıcı, hem de metabolizmayı uyarıcı, enerji verici olarak kullanılır. Mate çayı iştahı baskı altına alır ve sindirimi kolaylaştırır. Kolesterolü düşürür, yağ yakımını hızlandırır.

Mate Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş mate yapraklarının üzerine, kaynamakta olmayan sıcak su ilave edilir. Kaynattığınız suyu bir dakika sonra matenin üzerine dökebilirsiniz. 1-2 dakika demlenmesi yeterli…

Dilerseniz ufak bir kabuk tarçın veya limon ekleyebilirsiniz.

 etiketler:
7.010 defa okundu

YORUMLAR

3 Yorum Yapılmış

  1. mate çayı ve formila 7bir arada kulanılıyormu lütfen cevap yazın

  2. benim troidim var az çalışanından bu beşi bir yerde çayın bana bir zararı olurmu içebilirmiyim ne olur cevap yazın

  3. 1buçuk yaşında emzikli kızım var içsem zararı olur mu