Genel

Menopozu Geciktirmek İçin Menopozu Geciktirmenin Doğal Yolları

Menopozu geciktirmek mümkün mü? doğal yöntemler ile menopozu geciktirebilir miyiz? Menopozu Geciktirmek İçin Ne Yapmalı? Menopozu Geciktirmenin Doğal Yolları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Menopozu geciktirmek için doğal çözüm ve tavsiyeler vermeye çalışacağız.

Menopozu Geciktirmek İçin Tavsiyeler

Dünyada bulunan kadınların menopoz ve menopozla ilgili sağlık problemleri karşısında bilinçlendirilmesi amacı ile 18 Ekim Dünya Menopoz Günü olarak kabul edilmiştir. Menopoza ülkemizde girme yaşı yaklaşık 47-49 iken dünya da ise 50-25 civarındadır.<!–adsense2–>

Menopoza giriş ani ve birdenbire olmamakla beraber yıllarca devam eden bir sürecin sonunda ortaya çıkmaktadır.menopoza bazı kadınlar normal ola süreden daha erken zamanda girme riski taşımaktadır. Yakın akrabalarda özellikle menopoz yaşayanlar varsa daha da bu risk artmaktadır. Erken menopoza girmek istemeyen kadınlar menopozu geciktirmek için birçok yolları dener. Bu süreçte bizde size yardımcı olacak doğal yolların neler olduğunu derledik. Bu önerilere kulak vererek menopozunuzu geciktirebilirsiniz.

Menopozu geciktirmek için egzersiz yapın

Beden sağlığınız yerinde değilse ve hareketli bir yaşantınız yoksa menopoza erken girme olasılıklar dahilindedir. Düzensiz yumurtlama sonucu ortaya çoğunlukla çıkan menopozun önüne geçmek için egzersiz yapmanız şarttır. Yaşadığınız ovulasyon sorunlarının da üstesinden gelmek için size egzersiz ayrıca yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenmek de günümüzde zordur. Soluduğunuz havada bile olumsuz yönde vücudumuzu etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bunların etkisini en aza indirmek için de tek çare egzersizdir. Bedenin daha hızlı yaşlanmasına neden olan bu durumların üstesinden gelebilmek için toksinlerinizi atmanız gerekir. Toksin atmanın en iyi yolu da spor yapmaktır. Yapacağınız egzersizler ayrıca kan akışınızın da düzene girmesini sağlayacağından adetleriniz de düzene girecektir.

Sigaraya elveda

Sadece menopoz için değil sigara genel sağlığınız için de zararlıdır. Fakat erken menopoz yaşamanıza yol açacak en büyük etkenler arasında bulunmaktadır. Çünkü içeriğindeki toksinler nedeni ile sigara kan dolaşımınızı engeller. Rahim ve yumurtalıklarınızda sağlıklı bir kan akışı sağlanmazsa da adet görmeniz gibi bir durum söz konusu olamaz. Menopozunuz geciktirmeniz için yapmanız gereken tek şey yalnızca sigarayı bırakmaktır.

Antioksidan özelliği olan gıdalar tüketin

Vücudumuza gün içerisinde çok fazla toksin almak zorunda kaldığımızı belirtmiştik. Egzersizin yanı sıra antioksidan özelliği olan gıdalar yardımı ile kolayca bu toksinleri atabilirsiniz.

Size bu konuda taze meyveler çok yardımcı olacaktır. Zeytinyağı, çilek, dolmalık biber, brokoli, maydanoz yüksek antioksidan özelliği taşıyan gıdalar arasında bulunmaktadır. Günlük oranda abartmadan bu gıdaları tüketmeniz menopoza girme sürenizin uzamasını sağlayacaktır.<!–adsense–>

Östrojen içerikli gıdalara yönelin

Östrojen seviyesi menopoz döneminde oldukça azalır. Bu duruma adapte olmaya çalışan vücutta birçok sıkıntı görülebilir. Fakat aldığınız besinlerde östrojen içerenleri tercih etmeye başlarsanız menopoz sürecini erteleyebilirsiniz. Arpa, sofa ürünler, çavdar östrojen seviyenizi arttırmanızı sağlayacak gıdalar arasında bulunmaktadır.

Genel hatları ile incelenince menopozu geciktirmek için zararlı alışkanlıklarınızı azaltmanız, mümkünse de bırakmanız gerekiyor. Östrojen içeren ve antioksidan özelliği olan besinleri sofranızdan eksik etmemeniz gerekiyor. Bunların yanında bedeninizi egzersizle ödüllendirmeniz gerekiyor.

Kadınların Menopozla İlgili Bildiği 4 Yanlış

Genellikle menopoz denilince artık ped almak zorunda olmamayı değil de, ani ateş basmalarını düşünürüz. Aslında bunlardan menopozda çok daha fazlası var. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırmamanız önemli. İşte en yaygın dört yanlış şu şekilde.

Menopoz 50 yaşında

Menopoza giren kadınların yaş ortalaması Healthline’a göre 51 ancak herkes için bu geçerli değildir. Aslında menopoz 30’lu yaşların sonundan 60’lı yaşların başına dek olabilmektedir. Bir yıl boyunca regl olmadıysanız resmi olarak menopoza girmişsiniz demektir. 10-11 ay kadar olmayıp daha sonra yeniden başlarsanız menopoza hala girmiş sayılmıyorsunuz. Şunu bilin ki belirtiler gösteriyor olsanız da menopoza birkaç yıl girmeyebilirsiniz.

Menopozun ilk belirtisi ateş basması

Hiç öyle değil. Menopoz ve ateş basması artık beraber anılsa da öncelikle deneyimleyeceğiniz başka belirtiler de var. Bu semptomlar Prevention’a göre arasında kilo artışı, yorgunluk, kilo artışı, mide bulantısı ve yetişkin sivilceleri bulunabilir. (yani kısacası doktorunuzla görüşmek için ateş basmasını beklemeyin ve olası diğer tüm belirtileri anlatın.<!–adsense2–>

Geç yaşta eğer regl olduysanız menopozunuzda geç başlar

Regl maalesef daha ileriki bir yaşta olan kadınlar için bu durum tam tersidir. Eğer ilk menstrüasyonunuz ortalamadan daha geç bir yaşta olduysa menopoza daha erken girebilirsiniz. Hangi yaşta menopozun başlayacağını öngörmek zordur. Ancak Women’s Helath Network’e göre bu tahminler için belirli ipuçları vardır: Annenizin menopoza girdiği yaş muhtemelen sizin için de bir işarettir. Erken menopozu sigara içmek tetikleyebiliyorken alkol ve çok sayıda hamilelik daha geç bir menopoz yaşını gösteriyor.

Seks hayatınızı menopoz bitirir.

Tabi ki hayır! Kadınlar hem menopoz sırasında hem de sonrasında sağlıklı bir cinsel yaşamın keyfini sürebilirler. Cinsel İlaç Dergisi’nde yer verilen bir çalışmada bir zamanlar menopozun düşünüldüğü kadar cinsel soruna neden olup olmayacağının en büyük göstergesi, bu sorunların menopoz öncesi varlığıdır. Eğer bir probleminiz varsa yüksek ihtimalle menopoz sonrası da devam edecektir. Yani birden bire seks hayatınız menopozla birlikte düşüşe geçmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir