Genel

Midemiz Neden Ağrır

Sinir sistemimiz öyle karmaşık bir yapıya sahiptir ki, pek çok vücut faaliyetimiz sinir sistemi tarafından düzenlenmektedir. Bu sinir sisteminin temeli ise, beyine bağlı olarak çalışmaktadır.
Sinir sistemlerini incelemeye çalıştığımızda, iki çeşit sinir sisteminden söz edebilmemiz mümkündür. Bunların içerisinde, bir sinir sistemi ağı, vücuda gelen tepkileri değerlendirirken, bir diğer sistem ise, tehlikeler geçtikten sonra, vücudu sakinleştirici görev üstlenmektedir. Vücudu sakinleştirici olarak görev yapan sinir sistemi uzantısının adı, enterik sinir sistemidir.
Enterik sinir sistemi, kalp atışlarımızı ve tansiyonumuzu düzenlerken, aynı zamanda da sindirim sistemimizin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Ağzımıza aldığımız bir lokmayı midemize doğru itme emri, enterik sinir sisteminden gelmektedir.
Enterik sinir sistemi, vücudun algıladığı herhangi bir tepki durumunda, yavaşlamakta; hatta bazen de durmaktadır. Bunu bir örnek ile açıklamamız gerekirse, bir kaza anında, kendimizi kaybeder, sinirlenir, korkar ve kendimizi kaybederiz. Böyle bir durumda sakinleşmek istesek de sakinleşemeyeceğimiz gibi, bazen de sakinleşmek aklımızdan bile geçmemektedir. Ve az önce de belirttiğimiz gibi, enterik sinir sistemidir insanları sakinleştiren; aynı zamanda da sindirim sistemimizi düzenleyen. Sinir ya da korku anında sakinleşmekten ne kadar uzak isek, sindirim sisteminin çalışması da o kadar yavaştır. Ve hatta bazen de, sindirim sistemimiz durmaktadır. Çünkü, enterik sinir sisteminden çok daha baskındır tepkilere kulak veren sistemimiz.
Mide ağrılarımız da kendini bu gibi durumlarda göstermektedir. Bu tür durumlar, ülser, reflü gibi adlandırılmış olsa da, bu durumların sebebi, enterik sinir sisteminden kaynaklanan yavaşlama ya da durmadan meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir