Kategoriler
Minerallerin Vücuttaki Etkileri ve Görevleri Nelerdir?

Minerallerin Vücuttaki Etkileri ve Görevleri Nelerdir?

Minerallerin Vücuttaki Etkileri ve Görevleri Nelerdir? Minerallerin insan vücudundaki işlevleri, fonksiyonları… Minerallerin görevi, insan vücuduna faydaları… Minerallerin insan vücudu için önemi. Taylan Kümeli tarafından mineraller ve görevleri

Taylan Kümeli , mineraller ve görevleri, insan vücudundaki işlevleri ve fonksiyonları, mineral eksikliği ve sonuçları hakkında bizi bilgilendiriyor.

Mineraller ve Görevleri, Mineraller Neye Yarar?

Mineraller, sağlıklı yaşam için ihmal edilmemesi gereken, vücudun fonksiyonlarını sürdürmesi için hayati öneme sahip inorganik maddelerdir.
Sağlığımız için çok önemli 15’ten fazla mineral vardır. Çoğunlukla, vitaminlerin en ihtiyaç duyulan bölgeye ulaşmalarını sağlarlar. Hücre korunması ve sağlıklı dişler, kemik, cilt yapısı için önemli olan mineraller, kan basıncı, kalp ritmi, kas fonksiyonları, vücuttaki sıvı dengesi, üremede de önemli roller oynarlar.

Minerallerin İnsan Vücudundaki İşlevleri Nelerdir?
KALSİYUM: Büyük oranda kemiklerde bulunur. Eksikliği yüksek oranlara vardığında diş ve sırtta ağrılar, kemiklerde zayıflama, çatlama ve kolay kırılma görülür. Bu mineral, en çok süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyve, fındık, narenciye ve balıkta bulunur.
KROM: Vücuttaki basit şekerin parçalanmasını ve kullanımını düzenler, kandan hücrelere glikoz transferi sağlar. İnsülin oluşumuna, kolesterol düzeyi kontrolüne yardım eder. Vücuttaki enzim ve hormonlar için çok önemlidir. Yumurta sarısı, istiridye, yer fıstığı, üzüm suyu, peynir, buğday ve mayada bulunur.
DEMİR: Hemoglobin (kırmızı kan hücresi), miyoglobin (kas pigmenti) ve enzim üretimi için gereklidir. Vücuttaki demirin sadece yüzde 8’i kan damarlarından gelir. Vücutta büyümeye yardım eder, yorgunluğa karşı ve hastalıklardan korunmada kullanılır. Vücuttaki B grubu vitaminlerinin kullanımını arttırır. Yumurta sarısı, et, balık, ciğer, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, fındık ve dalakta bulunur.
MAGNEZYUM: Sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağlayan mineraldir. Magnezyum kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli rol oynar. Sağlıklı dişler ve sindirim sisteminin rahatlığı için gereklidir. Soya fasulyesi, fındık, süt, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarda bulunur.
POTASYUM: Sodyumla birlikte vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur, gıdaların hücre içine geçişini sağlar, sinir sistemindeki mesajları iletir. Beyne oksijen gönderilmesi için önemlidir. Bu mineral vücutta her gün kullanılır ve tekrar yeri doldurulur. Kalp ve diğer kasların sağlıklı yapılarını korumaları potasyuma bağlıdır. Fazla şeker, diüretikler, laksatifler, fazla tuz, alkol ve stres bu mineralle vücuttan atılır. Et, süt, sebze, meyveler ve kurubaklagillerde bulunur.
ÇİNKO: Proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemlidir. Zihinsel fonksiyonlarda, vücudun kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda, bağışıklık sisteminin gelişmesinde, hormonal dengede önemli yere sahiptir. Kalp, beyin ve üreme sisteminin çalışması için gereklidir. Deniz ürünleri, et, karaciğer, fındık, ay çekirdeği, süt ve yumurtada bulunur.
İYOT: Tiroid bezlerinde yer alır. Tiroid ve tiroid kontrol mekanizmasında, zihinsel fonksiyonlarda, enerji ve kilo almada önemli rol oynar. ( Tiroid Hastalıkları hakkındaki yazılar için tıklayın )
FOSFOR: Sadece fizyolojik kimyasal reaksiyonlarda yer almakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki bütün hücrelerde bulunur. Normal kemik ve diş yapısı, kalp düzeni ve normal böbrek fonksiyonları için gereklidir. Süt ürünleri, sakatatlar, et ve kurubaklagillerde bulunur.
SODYUM: Bu mineral sinir ve kas fonksiyonlarının devamı için çok önemlidir. Asıl görevi sıvı pompalanmasını ve gıdaların hücre zarından geçişini sağlamaktır. Bol miktarda sodyum yüksek kan basıncına katkıda bulunur. Tuz, füme etler, süt ve süt ürünlerinde bulunur.

Taylan Kümeli tüm beslenme konulu yazıları için tıklayınetiketler:,
11.291 defa okundu

YORUMLAR

17 Yorum Yapılmış

 1. minarellerin bitkilerin gelişmesine etkisi nedir?

 2. saolun çok işime yaradı emege saygı :D :d ) (L)

 3. çok tşkklr ellerine sağlk

 4. bu benim işime yaramadı of :(

 5. offfff bebeğim

 6. :) çoqq saolun ödewime yardımcı oldunuzz :D

 7. :Dteşekürler ödevime çok yardımcı oldunuz:)

 8. bence süper site böyle devam araştımayı bilmeyen bakmasın

 9. BU SİTE EN GÜZEL VEEEEEEEEEEEE ARAŞTIRMAK GÜZEL

 10. selenyum , bakır , kükürt , manganez ve krom olsaydı daha iyi olurdu , sadece çinkoyu yapabıldım.yinede teşekkür ederim saolun .. emeğe saygı

 11. saol çook işime yaradın

 12. çok saolun gerçekten çok işime yaradı :D

 13. gerçekten çok güzel çok yararlı oldu sağolun

 14. çok süpermiş ben bayıldım herkez denesin

 15. Bu benim işimi görür ama minerallerin adını koyu renkle belirtin zor anladım

 16. COK TESEKKÜRLER COK İŞİME YARADI

 17. çok uzun yapmışsınız biraz daha kısa olsaymış daha ii olurmuş