Kategoriler
Miyop Nedir? Miyop Tedavisi, Miyop Lazer Tedavisi

Miyop Nedir? Miyop Tedavisi, Miyop Lazer Tedavisi

Miyop nedir?

Kişi yakını çok iyi görmesine rağmen uzağı pek iyi göremezler. Bunun nedeni ya gözün uzunluğunun fazla olması yada kırma gücü fazladır. Sinema perdesinden düşünülürse sinema perdesine imaj düşmez sinema perdesinden öncesinde çok lokalize olur. Ama cisim yaklaşırsa kişi yakın cisimleri oldukça net görür. Uzağı net göremez.

Gözün uzunluğunun arttığı miyoplarda gözler biraz daha iridir. Gözün kısalığı olduğu hipermetroplarda da gözler biraz daha küçüktür. Bazen göz kapakları çok büyük olabilir ve göz içeride çökük kalabilir. Miyoptaki küçük göz, bu küçük göz anlamında değildir.

Gözlük ve lens kullanımı ve miyop

Gözlük ya da lens kullanımı miyopluğa etki eder. Miyop olan kişilerin hemen hemen hepsi gözlük ya da lens kullanımını tercih eder. Bu kişiler lenslerini ya da gözlüklerini çıkardıkları zaman yakını görebilirler ama uzağı göremezler. Bazen kişiler lens taktıkları zaman göz derecelerinin ilerlemeyeceğini sanırlar ve bunu doktora sorarlar. Bu doğru değildir. Miyoplu kişi lens de taksa gözlükde taksa ya da hiç takmasa eğer miyop ilerliyecekse ilerler. Ama bazen çok aşırı okuyan insanların miyopisinde bir miktar daha artış olduğu düşünülmektedir. Ama bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Miyopiği düzeltmek için kullanılan mercekler konkav merceklerdir. Doktorlar bunlara negatif değerler verirler. Yani eksi bir eksi üç miyop gibi değerler verirler. Göze takıldığı zaman eğer yüksek değerde ise gözü daha küçük gösterir. Nedeni konkav olmalarıdır.

Lazer ameliyatı ile miyopluk tamamen tedavi edilebilir mi

Lazer operasyonu ile miyopluktan kurtulunabilir. lazer operasyonu 9-10 derecelik miyoba uygulanmaz. Onlara gadi içerisinde mercek takılması daha çok tercih edilir. Çünkü daha güvenlidir ve görme keskinliğini daha da arttırıyordur. Küçük derecelerde lazer büyük derecelerde ise göz içerisine mercek takılır. Bu iki işlem de yapılırken gözün miyopi değerlerinin durduğu öngörülerek yapılır. Bir hatsanın miyopisi artmaya devam ediyorsa, her altı ayda 0,50 ya da 1 derece artıyorsa bu işlemlerin hiçbiri yapılmaz. Göz derecesinin artması ne zaman durursa bu işlemler yapılır. Böylece miyopi artışı durduğu için ilerlememiş oluyordur.etiketler:, ,
3.078 defa okundu

YORUMLAR

5 Yorum Yapılmış

  1. gözlükte eksi ve artı numara neyi ifade ediyor

  2. benim gözler nasaman düzelir doktor benim göz miyop

  3. amaliyatı lazerin miyop kaç para

  4. gerçekten miyop iğrenç bişey kör gibi yani insanın içinde hep bi stres
    benim gözler baya baya bozuk

  5. uzak gözlüğü sağ,125 sol 200 olan bir insanın
    sağ 100 sol 100 olması mümkünmdür?mümkünse nasıl olabilir?