Kategoriler
MS Multipl Skleroz nedir ? MS Multiple Skleroz Hastalığı

MS Multipl Skleroz nedir ? MS Multiple Skleroz Hastalığı

Multipl skleroz nedir? MS Multiple Skleroz Hastalığı

Multipl skleroz hastalığı yani MS merkezi sinir sistemi yani beyin, beyincik ve omuriliği etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık özellikle genç erişkinlerde ortaya çıkıyor ve değişik şekillerde yaşam boyu sürebiliyor. MS li kişi yada MS şüphesi olan kişinin başvurması gereken hekim nöroloktur. Türkiyede MS hastalığı çok iyi teşhis edilebilmekte ve tedavi yöntemi uygulanmaktadır.Multipl skleroz kimlerde daha çok görülür

Multipl skleroz genellikle gençlerde ortaya çıkabiliyor. Özellikle otuzlu yaşlarda ilk belirtilerini veriyor.Fakat daha erken yaşlarda da olabiliyor nadiren olsa 50-60 lı yaşlarda dahi ilk belirtilerini vermesi söz konusu olabiliyor. Beyaz tenli insanlarda yani beyazi ırkta daha çok görülmektedir. Avrupa da Amerika da özellikle ılıman ve soğuk iklim kuşağında her iki yarım kürede de yaşayan kişilerde daha fazla görülüyor. Ailesinde Ms li olanlarda olmayanlara göre birazcık daha fazla gözükmektedir. Ancak bu %1-2 ´ yi geçmemektedir. Bunun yanında ekonomik ve sosyokültürel düzeyi daha iyi olan kişilerde daha fazla gözükmektedir. Bu bazı diğer bağışıklık sistemi hastalıkların da da gözükmektedir.

Multiple skleroza yol açan faktörler: MS neden olur?

Multipl sklerozun neden gözüktüğüne dair net ve kesin bir bilgi olmamaktadır. Fakat MS in bağışıklık sistemi ile ilgili olduğu bilinmektedir. Burada bağışıklık sisteminin bir şaşkınlığı söz konusudur. Birçok kişinin sandığı gibi bağışıklık sisteminde bir yetmezlik söz konusu değildir. Bağışıklık sistemi MS li kişilerde normal çalışmaktadır fakat yanlış yere çalışmaktadır. Vücut mikroplara yabancılıklara karşı bir reaksiyon gösterecekken yanlışlıkla kendine yönelebiliyor. MS denilen hastalıkta yanlış yönelilen yer merkezi sinir sistemi denilen beyin beyincik omurilik gibi yapılardaki sinirlikleri ve onların etrafındaki kılıf ama bunların hepsi değil yer yer değişik zamanlarda bu reaksiyon ortaya çıkıyor. Vücut yanlış yaptığının farkına varıyor ve sonra bu yanlışı düzeltmeye başlıyor.

Multipl Skleroz hangi hastalıklara benzer

MS hastalığı genellikle başka hastalıklarla pek karışmamaktadır. Bununla birlikte bazen sistemik hastalıklar denilen romatizman hastalıklar Behçet hastalığı gibi hastalıklarla karışabilir.bazen çok özel nörolojik hastalıklarla karışabilir. Fakat çoğunlukla MS başka hastalıklarla karıştırmak pek mümkün değildir. Özellikle MS ile uğraşan bir kişi bu ayrımı çok rahat bir şekilde yapabilmektedir. MS in belirtileri birçok başka durumda da gözükür. Fakat muayene bulguları bunların ortaya çıkış şekilleri ve diğer bazı özellikler uzmanı yönlendirecektir.


YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. çok doğru