Kategoriler
Multipl skleroz belirtileri ve MS Multiple Skleroz Tedavisi

Multipl skleroz belirtileri ve MS Multiple Skleroz Tedavisi

Multipl sklerozun belirtileri ve bulguları nelerdir?

MS de merkezi sinir sistemlerinin değişik yerleri etkilendiği için belirtileri de çok farklı olabiliyor. Bunlar; tek gözde görme bulanıklığı veya kaybı, vücudun bir tarafında güçsüzlük, bir elde titreme, yürüyüşte dengesizlik çift görme ve bunun gibi bir takım nörolojik belirtiler ortaya çıkabiliyor. Ancak bu belirtiler multipl skleroz hastalığına özgün belirtiler değil yani bir çok hastalıkta da gözükebiliyor. Bu belirtiler ile karşılaşıldığı zaman kişi ms hastasımı oldum diye bir düşünceye kapılması doğru değildir. Bu belirtilerin neye işaret ettiğini ancak bir uzman belirleyebilir. Muayene bulguları belirlediği zaman bu hastalık düşünülebilir. Bu hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesi geçici olmalarıdır. Bu belirtiler bazen birkaç gün bazen birkaç hafta nadiren uzun sürebilir çoğu zamanda hiç iz bırakmadan sürebilir.MS hastalığının daha çok ilerlemesi önlenebilirmi?

MS de özellikle ataklı ve ilerleyici tiplerde bu atakların sıklığını ve şiddetini azaltmaya yönelik yada hastalığın ilerlemesini azaltmaya yönelik bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar genellikle iğne tarzında kimi zaman haftada bir kimi zaman tedavinin tipine bağlı olarak gün aşırı yada her gün yapılan tedaviler oluyor. Bu tedavilere başladığınız zaman uzun yıllar ile verilmeleri söz konudur.İlerleyen zamanlarda ilaçlarda kullanılabilecek. Bugün elimizde zaten birtakım MS i kısmen kontrol altına alabilecek tedaviler var birde ilerleyen yıllarda daha yeni tedavilerin gelmesi mümkündür.

Multipl skleroz hastalığının çeşitli tipleri

MS in türlerinde MS in bazen hiçbir zaman belirti vermeyen bir şeklide var. Buna sessiz MS denilmektedir. Bunu anlama şekli ise örneğin başka bir sebepten beyin emarı çektiren kişi de MS ile uyumlu görüntüler görülmektedir ama bu hastalığın klinik olarak var olduğu anlamına gelmemektedir ve kişi hayatı boyunca hiçbir MS atağı yaşamayabiliyor. Kimi zaman sadece tek ataklı MS denilen hastalıkta görme bulanıklığı veya kaybı, vücudun bir tarafında güçsüzlük, bir elde titreme, yürüyüşte dengesizlik çift görme gibi belirtiler tek başına yada birlikte görüldüğü fakat düzeldikten sonra hayat boyu bir daha hiç tekrarlamayan şekilleri olabiliyor bu tek ataklı MS dir. Bazen bu tek atağın arkasından başka ataklar ortaya çıkabiliyor. O zaman ataklı MS den bahsedilebilir. Bir grup hastada ataklar bir süre sonra kalıcı belirtilerle durabiliyor yada çok hafif bir ilerleme gösterebiliyor veya baştan MS ilerleme alabiliyor. Bu şekilde olursa ilerleyici MS adını alıyor. MS in özürlülük oluşturması her MS li için söz konusu değildir.

MS atakları nasıl olur tedavide ne yapılır

Multipl skleroz tedavisi birkaç ayrı bölümde incelenmektedir. Birincisi ataklardır. Ataklar ortaya çıktığı zaman genellikle serumla yüksek dozda kortizon verilmektedir. Bu bazı merkezlerde üç bazılarında beş bazılarında ise yedi ile on güne kadar uzamaktadır. Bu tedavi her MS atağında kullanılmaz. Her MS atağını kortizonla tedavi etmek sorunluluğu yoktur. Bazı ataklar hafiftir ve hiçbir şey yapmadan kendiliğinden geçer. Kortizon tedavisi daha çok düzelme süresini çabuklaştırmak için kullanılır. Çok ağır ataklarda yada MS in birtakım alt gruplarında plazma değişimi denilen tedaviye de gerek duyulabilmektedir.

Multipl skleroz teşhisi ve tanısı nasıl konur

Tanıya giderken bugün özellikle ilk başvurulan yöntem emar incelemesidir. Bu gerektiğin de beyin gerektiğinde omurilik incelemeleriyle MS kısmen özgün olan bazı değişiklikleri görmek tanıyı doğrulamak açısından uzmanlara yol göstericidir. Tanı koymada diğer yöntem belden su alma yöntemidir. Burada genellikle halk belden su almanın tehlikeli olduğunu bunun birtakım yan etkileri olduğunu zannetmektedir. Fakat çoğu zaman böyle bir şey söz konusu değildir. MS de belden alınan suda ki bazı değerler uzmanlara hastalıkla ilgili hem tanısal hem de diğer açılardan ek bilgi sağlamaktadır. Dolayısıyla bugün MS düşünüldüğü zaman emar yanında belden su alma işlemide yerine getirilmektedir.


YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. size teşekkür ederim.kısa ve açıklayıcı bilgiler vermişsiniz,2oo3yılındabu hastalıkla tanıştım,belirttiğiniz bütün tahlillerden geçtim,7 sene içersinde 3 atak geçirdim,kortizon uygulaması yapıldı,beteferon iğnesini kullannamaya devam ediyorum,birdiğer hastalığım şeker (TİP 2) dengesiz oluyor,bazen yüksek bazende düşük seyrediyor.Son bir yıldır da menieri rahatsızlığı meydana geldi.Şikayet etmiyorum elhamdülillah fakat yataklara düşürmesin,kapilara baktırmasın.

    sayın hocalarımızın belirttikleri bitkilerden bazılarını uygulamaya çalışıyorum. ANADOLU BUĞDAYI, BUĞDAY ÇİMİ, SEMİZ OTU ,VE PANCAR SUYU
    TARİFLERİNİ UYGULAMAYA ÇALIŞIYORUM.
    Şifa ALLAH,tandır.buna vesile olan sizlerde ALLAH RAZI OLSUN.
    Saygılarımla.