Genel

Mutlu Kadınlar

Bayanların bir kısmı için mutluluk, baba ocağında gerçek olurken; kimileri için ise mutluluğun, evlendikten sonra gerçekleştiği düşünülmektedir. Ancak bir de yargı vardır ki: bekarlık sultanlıktır denir. Bekarlığın sultanlık olması durumunda ise, bekar bayanların, evli bayanlardan daha mutlu olmaları gibi bir durum söz konusudur. Peki sizce bu alternatiflerden hangisi geçerli?
Mutlu kadın, 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, evli bayanların içerisinde, sayı olarak daha fazla. kadınların mutlu olmalarının başka bir ölçütü de, yaş ile belirlenmiş durumda. Yaşı genç olan bayanların, yaş ortalaması daha büyük olan bayanlara göre daha mutlu olduğu ortaya çıktı. Mutluluk düzeyi, eğitim seviyesine göre de değişiklik gösterirken, bayanlar içerisinde kendini en mutlu hisseden bayanların, yüksek okul ve üniversite mezunu oldukları sonucuna varıldı.
Türkiye İstatistik Kurumunun yapmış olduğu, 2010 mutluluk araştırmasında, erkeklerin bayanlara oranla daha az mutlu oldukları sonucu da, varılan sonuçlar arasında yer almakta. 2003 yılından beri yapılan araştırmalarda, eğitim düzeyinin yükselmesiyle bayanların mutluluk oranlarının da yükseldiği görüldü, ve aynı zamanda da yıllar ilerledikçe, bayanların mutluluk oranlarının ilerliyor olması, oldukça dikkat çekici bir durum olarak kayıtlara alındı.
Biz ise bu araştırmadan şunu çıkartıyoruz: bekarlık gerçek anlamda sultanlık değildir. Ancak günümüzde, gerek bayanların, ve gerekse de erkeklerin evlenme yaşları, gittikçe daha ileriye kaymaktadır. Bu durumun nedeni ise, bazen ilişkilerin çok rahat yaşanyor olması; ve bazen de eğitimini tamamlamış olan bir bayanın maddi açıdan özgür olması ve kişiliğinin gelişmesi sebebiyle, bir erkeğin baskısı altına girmekten kaçınıyor olması.
Bayanların evlenme yaşlarının ileri atılmasının başka bir nedeni de, ailelerin, kızlarını eskiden olduğu kadar çok sıkmamaları olarak düşünülüyor. Günümüzde her bayan, istediği arkadaşı ile istediği yere gidebilirken, bir erkeğin himayesi altına girdiğinde, bu durumun bu kadar kolay olmayacağını biliyor. Kıskançlık, çocuk bakımı, yemek yapımı ve ev temizliği derken, özgürlüğünün elinden alınacağını düşünen günümüz kadınları, evlilikten kaçar gibiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir