Kategoriler
NAR ve Nar Ekşisinin Faydaları

NAR ve Nar Ekşisinin Faydaları

Nar, Akdeniz bölgesinden Japonya ya kadar yabani olarak yetişen canlı kırmızı çiçekli, dört köşe dallı, hafif dikenli bir ağaççıktır. Yaprak kenarları ve sapı kırmızımtıraktır. Çiçekleri parlak kırmızı, meyvesi yani nar ise esmer kırmızı renkli ve çok tohumludur. Nar ve nar ekşisinin faydası ise çoktur.

Nar ve nar ekşisinin faydaları* Yüksek tansiyon sorunu olanlar için faydalıdır. Ayrıca tansiyonu olumlu biçimde düzenler.

* Şeker hastalığına iyi gelir. Kalbin düzenli çalışmasına destek olur, kalbi kuvvetlendirir.

* İshali keser, tedavisine destek sağlar.

* Vücut direncini arttırarak, enfeksiyonlara karşı korur.

* Vücudu kuvvetlendirerek enerji verir. Kişideki yorgunluğu giderir.

* Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalılardan korur.

* Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin ise artmasını sağlar.

* İdrar söktürücü etkisiyle toksin atılımını sağlar.

* Cilt üzerinde de faydaları vardır. Ciltte pürüzsüz görünüm sağlar.

* Narın meyvesi ve suyu faydalıdır. Fakat narın çiçekleri ve kabuğu da faydalıdır. Narçiçeği bağırsak yara ve iltihaplarını iyileştirir. Boyun tutulmasında narçiçeği lapası boyna konursa şifalı gelir.

* Bayılmalara karşı nar şerbeti içilmelidir. Tatlı nar suyu ses kısıklığı ve zatürreeye karşı faydalıdır.

* Narın kabuğu çay gibi demlenerek içildiğinde mide ve bağırsak hastalıkları ile ishal ve dizanteriye karşı oldukça faydalı olmaktadır.

* Romatizma ağrısı çekenler içinse eklemlere nar şırası sürüldüğünde, ağrı kesici görevi görür ve ağrıyı keser.

* Kalp çarpıntılarına karşı ise, nar taneleri dövülerek damıtılmış suyla şurup haline getirilir ve içilir.

Narın Faydaları Nelerdir?

Çoğu kişi için nar yenmesi zahmetli bir meyvedir. Fakat narın faydaları sayılmakla bitmiyor. Nar suyu, narın kendisi ve nar ekşisi gibi biçimlerde tüketilen nar birçok derdin devasıdır. Güçlü bir antioksidan özelliği taşıyan nar beslenmenizde yer almalı. Yapılan araştırmalara göre narın içerisinde serbest radikallere karşı güçlü etkisi olan çeşitli vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar bulunuyor. Mide yanmalarına, ishal, kusma, kabızlık ve mide ağrılarına ekşi nar faydalı gelmektedir. Tatlı nar ise, midede çabuk çözüldüğü için hazmı kolaydır. Ayrıca mideyi kuvvetlendirir, boğaza ve akciğerlere faydalıdır, öksürüğe iyi gelir. Yaralar için de narçiçeği kullanılmalıdır. Nar içerdiği bazı maddeler yüzünden mide ve bağırsak hastalığı olanların, küçük çocukların ve hamilelerin fazla kullanmamaları önerilir. Kış mevsiminde portakal ve mandalinanın yanı sıra narın da taze şekilde ya da suyunu sıkarak tüketilmesi gerekir.


YORUMLAR