Kategoriler
Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir? Nefes darlığı ya da tıbbi adıyla dispne kişinin soluk alıp vermesinin farkına varması durumudur. Bu rahatsızlık verici bir durumdur.

Normalde istirahatte kişi nefes alıp verdiğinin farkında değildir. Bilinç altında bu işlem gerçekleşmektedir. Sağlıklı kişilerde günlük faaliyetlerde ya da egzersizde hızlı nefes alıp vermede hissettiğimiz durum hastaya gerçekte bir nefes darlığı değildir. Bu şişman kişilerde, yaşlılarda bazen ufak bir efor sarfettiği zaman da hissedilen bir durumdur. Bunu gerçek nefes darlığından ayırt etmek gerekir. Solunum ya da dolaşım faaliyetleri kişinin ihtiyacını karşılayamayacak kadar bozulduğu durumlarda ki bu bir çok sistem ile ilgili hastalıklarda olabilir. Kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, sinir sistemi ile ilgili olabilir. Kişi artık nefes alıp verdiğinin farkına varmaya ve bundan ciddi bir şekilde rahatsızlık duymaya başlar. Ve nefes darlığı başlıca akciğer ve solunum yoluyla ilgili hastalıklarda hissedilmektedir.

Akciğerle ile ilgili bir çok sebepten dolayı olabilir. Bu akciğer kanseri olabilir, astım olabilir, bronşit olabilir, sigara içenlerde görülen hastalık olabilir. En önemli bulgularından birisi nefes darlığıdır. Bunun yanında kalp hastalıklarında, kalp kapak hastalıklarında, ritim bozukluklarında, koroner arter hastalıklarında, gene kişi nefes darlığı hissedebilir. Bunun yanında psikojenik nefes darlığı denilen panik atak gibi durumlarda hasta hekime nefes darlığı ile müracaat edebilir.etiketler:,
1.054 defa okundu

YORUMLAR