Genel

Omega 3 ve Omega 6'nın Faydaları

Omega 3 ve Omega 6 neye yarar? Omega 3 ve Omega 6 faydaları hakkında sizlere bilgi vermek istedik. Günümüzde çokca duymaya başladığımız omega 3 ve omega 6 ne işe yarar?

Omega 3 faydaları, Omega 6 faydaları

<!–adsense–>

Omega 3 ve omega 6’nın ideal dengesinin sağlanması durumunda bir çok yararı vardır. Düzenli kan dolaşımını sağlar. Omega 3 ile kanın akıcılılığı sağlanırken Omega 6 ile kanın pıhtılaşması önlenir her ikisinin de dengeli şekilde alınması ideal kan dolaşımına katkı sağlarken vücudun fonksiyonlarını da iyi bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Damar kaslarını elastikleştirerek kanın rahat akmasının yanı sıra oksijenin kan içerisindeki transferine yardımcım olur.

Kalp hastalıklarının oluşumu genelde tıkanıklıklarıdır.  İdeal şekilde Omega 3 ve Omega 6 kullanımı bu durumu resmen ortadan kaldırır. Kalp ve damar hastalıklarının başlıca 8 ana faktör vardır. Bunları sigara ve alkol kullanımı, kandaki şeker miktarının artması, aşırı kilo, stres, yüksek tansiyon, düzenli egzersizin ihmali ve soyaçekim olarak sıralayabiliriz. Bunlardan bir kısmı kişinin elindeyken bir kısmı kişiden bağımsız olarak gerçekleşir ama kişiler en azından kendi ellerinde olanları dengede tutup ve sağlıklarını korumalıdırlar. Sigara ve alkol kontrol edilebilir faktörlerdir her ne kadar sigara bağımlılık yapsa da kişinin iradesi ile doğru orantılıdır iyi bir iradeye sahip kişiler bırakabilirler. Yüksek tansiyon kişinin tansiyon için uyguladığı diyetlerle olumlu hale getirilebilir, aşırı kilo yapılan egzersiz ve diyetler eşliğinde kontrol edilebilir. Kolesterol de kontrol edilebilen faktörlerden biridir. Omega 3 ve Omega 6’nın dengeli kullanımı ile kolesterol de dengede tutulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir