Kategoriler
Papatya Ve Papatyanın Faydaları

Papatya Ve Papatyanın Faydaları

Papatyanın gerçek adı Bellis Prennis. İlk baharın gelmesi ile açmaya başlayan papatyanın, son baharın sonuna kadar da aynı güzellikte kalması, insanların içini ferahlatan bir durumu ortaya çıkartmaktadır. Ve papatya, sadece görüntüsü ile içimizi ferahlatmakla kalmaz; aynı zamanda da papatyanın faydaları, gerek halk arasında; ve gerekse de televizyonlarda ve farklı internet sitelerinde kendisine önemli yer bulmaktadır. Papatyanın faydaları ile birlikte, farklı kullanım şekillerinden de söz etmek mümkündür. Ancak öncelikle papatyanın faydalarından söz etmek gerekir:

Papatyanın Faydaları Nelerdir?

Papatyanın faydaları arasında ilk sırada öksürük yer almaktadır. Papatya öksürüğün giderilebilmesi için baş vurulan çözüm yolları arasında kendisine önemli bir yer bulmaktadır

Papatyanın faydalarından bir diğeri ise, nezleye karşı etkili bir faktör olmasıdır. Özellikle kış aylarında, çok sık karşılaştığımız nezle sorunundan, papatya ile uzaklaşabilmemiz mümkündür.

Migren de papatyanın iyi geldiği sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Migren nedeniyle şiddetli baş ağrısı çekenler, papatyadan kendilerine destek bulabilirler.

İshal sorunu yaşayanlar da papatyanın faydalarından yararlanabilirler. Papatyanın faydaları arasında, ishale iyi geldiğinden de bahsedilmektedir.

Papatya arterite de iyi gelme özelliğine sahiptir.

İlerleyen yaşlarda, ister istemez bazı kişilerin başına gelen eklem ve kemik rahatsızlıkları arasında yer alan romatizma da, papatyanın faydaları arasında kendisine yer bulmuş hastalıklardan bir tanesi olarak sayılmaktadır.

Papatyanın faydaları arasında, papatyanın, karaciğer ve böbrek sorunlarına da iyi geldiğinden bahsedebilmek mümkündür.

Papatyanın faydaları arasında, varis olan damarlar için etkili olduğundan da bahsetmek gerekmektedir.

Papatyanın faydaları arasında, yukarıda belirtilen noktalar, papatya çayı içilerek çözülebilecek olan sorunları anlatmaktadır.

Bununla birlikte bir de papatyanın harici kullanımından söz etmek gerekmektedir. Papatyanın harici kullanımı ile elde edilebilecek papatyanın faydaları ise şu şekilde özetlenmektedir:

Papatya, harici kullanım ile, yaraların üzerine sürüldüğünde, yaraların çabuk iyileşmesine olanak tanımaktadır. Çürükler için de aynı durum geçerlidir. Papatya çürüklerin üzerine sürüldüğünde de diş ağrısının azaltılmasına katkıda bulunmaktadır.

Papatya kullanımının harici olarak gerçekleştirilmesi durumunda, saç renginin açılmasına katkıda bulunduğu da bilinmektedir.

Papatyanın herhangi bir yan etkisinin bulunmamasına karşılık, hamile ve lohusaların, sadece papatya değil, herhangi bir bitkiyi, doktor kontrolü dışında kullanmamaları önerilmektedir.etiketler:
1.061 defa okundu

YORUMLAR