Kategoriler
PCOS Nedir? PCOS Belirtileri, Polikistik Over Sendromu Tedavisi

PCOS Nedir? PCOS Belirtileri, Polikistik Over Sendromu Tedavisi

PCOS Polikistik Over Sendromu ne demektir? PCOS nedir? PCOS Polikistik Over Sendromu  belirtileri nelerdir? PCOS Polikistik Over Sendromu tedavisi nasıl yapılır? Bu yazımızda bu soruların cevaplarından bahsedeceğiz.
Polikistik over sendromu (PCOS-Polycystic ovarian Syndrome) Nedir?

Adındaki sendrom kelimesi, hastalık değil de bir şikayetler bütünü olduğu için verilmiştir. Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS), yumurtalıklarda irileşme ve bir çok küçük kist oluşumu ile karakterize edilen bir hastalıktır. Yumurtalıkların etrafı kalındır ve birçok küçük kist vardır. Kadınların 10’a birinde göründüğünü söylersek, hastalığın görülme sıklığını anlatmış oluruz.

Polikistik over sendromu sebepleri nelerdir?

Neden oluştuğu halen kesin olarak bilinmeyen bir durumdur. PCOS sendromunun asıl kaynağının insülin hormonuna karşı direnç olduğu kabul edilmektedir. Fazla salgılanan insülin yumurtalıklarla birlikte kalp-damar sistemini etkilemekte, bu direnç nedeni ile şeker hastalığı (Tip2 Diabet) gelişebilmektedir. Artan insülinin yumurtalıklarda androjen yapımını arttırır, bu kıllanmaya sebep olduğu gibi yumurtaların düzenli olarak büyüyüp çatlayamamasına ve dolayısıyla da adet düzeninin bozulmasına  gebe kalmak güçleşmesine sebep olur. Bu durum çok uzun süreli devam etmesi rahim kanseri gelişme riskini ortaya çıkarır. Çünkü çatlayan yumurtanın salgıladığı progesteronun rahimi koruyucu etkisi ortadan kalkmaktadır.

PCOS Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromu olan kadınların doktor gitmelerindeki en sık götüren şikayetler kıllanma, adet seyrekliği ve gebe kalmakta gecikme olarak sıralanabilinir.

Genel PCOS Belirtileri:

 • Adet gecikmesi
 • Sivilcelenme
 • Obezite yani aşırı kiloluluk
 • Kıllanma (tüylenme)
 • Yumurtlamanın düzgün olmaması (anovulasyon)

Polikistik over sendromunun çeşitli boyutları vardır. Düzenli adet gören ama arada sırada yumurtlaması olmayan normal bayanlardaki PCOS en hafif şekli olarak söylenebilinir. En ağır PCOS şekli ise aşırı şişman, erkek gibi yüzünde ve bacaklarında kılları olan, hamile kalamayan, adet olamayan hastalarda görülmektedir.

Polikistik over sendromu olan bayanlarda kandaki hormon ölçümleri yapılırsa özellikle LH (Luteinizan Hormon) ve erkeklik hormonlarının (testosteron, DHEAS) yükseldiğine rastlanılabilinir. Erkeklik hormonu yüksekliği görülmektedir. Bu durum erkek tipi tüylenme ve erkek tipi saç dökülmesine sebep olmaktadır.

PCOS Polikistik Over Sendromu Nasıl Anlaşılır?

PCOS belirtileri, puberte döneminde ( çocukluk ve erişkinlik arasındaki kişinin, cinsel olgunluk ve üreme yeteneği kazandığı dönem) görülmeye başlanır. İlk adetle birlikte adet düzensizlikleri, adet gecikmelerini takiben oluşan yoğun adet kanamaları ilk PCOS Polikistik Over Sendromu şikayetleridir. Sonraki yıllarda içersinde giderek artan tüylenme daha doğrusu erkek tipi kıllanma görülmektedir. Özellikle çenede ve dudak üzerindeki tüylerin giderek kalınlaşması ve sayı olarak artması görülür. Yetişkinlikte bunlara “infertilite” yani çocuk sahibi olamama problemi de eklenebilmektedir.

PCOS Polikistik Over Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Hastanın tipik şikayetlerine bakılır. Genel hormon testleri (FSH,LH, E2, Prolaktin, free Testesteron, TSH) yapılmalıdır. Şeker hastalığı araştırılmalıdır (Şeker yükleme testleri, açlık ve tokluk insülin değerleri). Yapılan fizik muayenede ise erkek tipi tüylenme artışı (hirsutism) araştırılır.

Ultrasondan bakılınca, yumurtalıkta Polikistik Over Sendromuna özgü 3-6 mm çapını geçmeyen bir çok sayıda kist görülür. Ayrıca ovulasyon yani yumurtlamanın olmaması izlenmektedir. Ayrıyeten yumurtalıkların hacmi de normale göre artmıştır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi nasıl yapılır?

Jinekelog Operatör  Dr. Selçuk Somer, PCOS tedavisi için şu bilgileri vermektedir:

 • En sık uygulanan tedavi doğum kontrol hapları şeklindeki adet düzenleyicilerdir. Böylelikle hem adetler düzene girer, şikayetler azalır ,hem de adet olamamaya bağlı vücutta artan erkeklik hormonu azalır(LH surge’ ünü azaltarak) ve tüylenme, sivilcelenme geriler. Tek dezavantajları klasik hap yanetkileri, en başta da kilo aldırma ihtimalleridir.
 • Sadece kilo vermek bile birçok şikayeti azaltır, adetleri düzene koyar.
 • Tedavi de şikayetlere yöneliktir.
 • Sadece adetin 2. yarısında (yumurtlama olamadığı için salgılanamayan) progesteron hapları verilerek adetler düzenlenebilir. Adetin 15.-25. günleri arasında kullanılabilirler. Dezavantajları ağızdan alındıklarından yorgunluk hissi ve mide şikayeti yapmalarıdır.
 • Yumurtlama olmuyorsa yumurtlatıcı ilaçlar, tüylenme varsa testesteron azaltıcı ilaçlar, şeker hastalığı başlangıcı varsa özel ilaçlar vs. tedavi seçenekleri arasındadır.
 • Metformin (Glukofaj) denen ilaç son yıllarda ön plana çıkmıştır. Açlık insülin değerleri ne olursa olsun kullanımının ,hem kilo vermeye hem de diğer şikayetlerin geçmesine faydalı olduğu, klomifen sitrat ile birlikte veya tek başına yumurtlamayı arttırıcı özelliğinin olduğu bilgileri bulunmaktadır. Etkisinin çok fazla olmadığını belirten başka çalışmaların da olduğunu belirtmek isterim.

Pcos Tedavisi için bitkisel çözüm arayanlara İbrahim Saraçoğlu’nun soğan kürünü tavsiye edebiliriz: İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü ( miyom, PCos, erken menopoza karşı)


YORUMLAR

17 Yorum Yapılmış

 1. benim yüzümde aşırı kıllanma var ve hiç adet göremiyorum ve bu yüzden çok huzursuzum doktora gittim kusing sendromumu diye araştırdılar ama değilmişim yüzümde normalin nerdeyse üç katı kılanma var ve adet göremyorum hiç olmuyorum bana yardımcı olurmusunuz

 2. benim adet düzensizliğim var bu aynı erkek gibi tüylerin gelmesine sebep oluyor artık dayanamıyom çünkü beni çok rahatsız ediyo nefesim daralıyo bekarım çocuğum olmamasından korkuyom maddi durumum iyi olmamasından her zaman ilaç alamıyorum ilacı bıraktığımda tekrar düzensizleşiyor lütfen bana bir yol gösterin

 3. benim kızımda adet gecikmesi oluyor baş ağrısı kıllanma halsizlik yemeklerden sonra yorgunluk kilo artışı ve kasıklarında sebebsiz ağrılar var polikistik over olduğunu düşünüyorum soğan kürünü deniycem

 4. sağ overde 70 mm çapında solid komponentli kistik oluşumu soldada polikistik over e rastlandı yüzümde tüylenme çok kistlerin kesin tedevisi varmı tüylerimde hangi yöntemle kurtulabiirim lütfen cevap verirmisiniz bekliyorum tşk

 5. slm benim tam 5 düsügüm var ve pcolu tanisi bana yeni konuldu buzama kadar malesefki anlasilmadi acaba bu bebegin kalbinin durmasina ve gelismemesine yol acarmi?

 6. ben 32 yaşında 1 bayanım 4 kez düşük yaptım 2 aylıktı şu 2 sene önce tüp bebek tadavisi oldum birden bire kanım yükselmeye başlamıştı olmadı tüp bebek ara verdim yeni gittim bu seferde menepoza girdin dediler doktorlar 1 tanesi 1 geciş de tetikleme olabilr erken daha dedi bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürlertekrar adedolabilirmiyim

 7. ben 16 yasındayım ve bendede polikistik over sendromu bulunmakta ve tedavi görüyorum tedavimi tam görürsem gecermi bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

 8. slm 5 yıllık evliyim 4 yaşında bir kızım var 28 yaşındayım benimde iki yumurtalığımda polikistik sorunuvar sürekli bu düzensizlikleri yaşıyorum 3 aydır adet görmedim ve yüzümdeki kıllanma artık çok sinir bozucu hale geldi 10 gün önce gittiğim doktor triseguens adlı ilacı verdi bilmiyorum umudum soğan küründe ama aynı zamandada gebelik düşünüyorum bu kür ,şayet gebelik olursa gebeliğe bir zarar verirmi lütfen bilgilendirirseniz sevinirim,şimdiden teşekkürler…

 9. slm ben 3.4 ayda bir adet görüyorum tuylenmem var.kilo alıyorum sürekli doktora gıdıyorum 3 yıl tedavı gordum ılaclar kesılınce
  yıne aynı sıkayetler ılaclarım gulıfor aldakton dıana 35 testesteron yuksklıgı ve 8 yasında bır oglum var baskada olmuyor oda asılama ıle oldu hem hersey duzene gırsın hemde 1 tane daha cocugum ıstıyorum öncelıkle hastalıgıma ne gıbı bır bıtkılerden ılac alabılırım endokrın ve kadın doguma gıdıyorum tskr ederım

 10. pco var ne yapmam gerakiyoor cocuk sahibi olmak istiyorm

 11. bendede var pcossadece dogum kontrol hapı kullanıyorum acaba hamile kalabilirmiyim

 12. ben 2 yıllık evliyim 24yaşındayım 1yıldır çocuk düşünüyorum doktora gittim polikistik over dedi 3ay önce tedavi oldum tedavi bitince 1ay adet oldum 2.ay 6gün geçdi bu ay 13gün geçdi test yaptırdım hamile değilim polikistik over tekrarlar mı?sorunum ne olabilir sol tarafımda yumurtlama günlerimden itibaren sancı başlıyo lütfen yardımcı olun kafayı yemek üzereyim….

 13. ben kanada da yasiyorum.. bendede cikti fakat bunun kesin bir tedavisi yok…hayatiniz boyunca sizinle kalicak.. cocuk sahibi olmak istersem metcap adli bir ilac verecegini soyledi dr. ama kesin sonuc degil.. allah hepmizin gonlune gore versin.. kilo veren varmi hic bu durumda.. benim en buyuk sorunum kilo.. ve halsizlik.. halsizlikten oturu hic enerjim yok spor YAPACak kadar bile halim yok..

 14. bende pcos var diana 35 içiyorum adet oluyorum biraz düzülme oluyor bu sürekli tekralanıyor ilacı bıraktığım gibi adetimde geçcikiyor ne yapamalıyım şimdiden tşk

 15. selam doktordan bugün geldim. FSH değeri 5.31 LH degeri 8.17 bu durumda bende pcos mu var. doktor yumurtalıkların çalışıyor dedi. rahim filmi istedi. moralim çok bozuk. ilk defa adet düzensizliği yaşadım bu ay. bu degerler pcos hastalığına giriyor mu? lütfen bilen cevaplasın

 16. ben 17 yaşındayım adetim düzensiz ne yapabilirim korkuyom bana yardım edin nolur yüzümdede kıllanma var ama çok deil kolumda çok kıl var ailemede diyemiyom yardım edin

 17. ben 25 yaşındayım pcos hastası oldugum söylendi.iki yumurtalıgımdada pcos var birinde 14 digerinde 19 pcos var… acaba bu kadar çok olması neden ve kesin tedavisi varmı bilen varsa bana anlatabilirmi.?