Genel

Pırıl Pırıl Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

Pırıl pırıl bir cilt için yapmanız gerekenlerden bahsetmek istiyoruz.

Pürüzsüz bir cilt için her şeyi yapıyoruz. Sabah akşam cilt temizleme ve beslenme rutini, düzenli spor yapmak, bol su içmek bunlar tabi ki işe yarar. Fakat bir de genetik yapıdan ötürü cildin görünümünde sorunlar yaşanabiliyor.

En büyük organımız cilt ve bu sorunlar zaman zaman gerçekten çok can sıkıcı olabiliyor. Deri altında başlayan problemler tedavi edilmezse cildin üst tabakasında estetik olmayan görüntülere neden olabiliyor. Cilt sorununuz varsa öncelikli yapmanız gereken bir uzmana başvurmaktır.<!–adsense2–>

Ergenlik dönemleri ile çoğumuz başlayan sivilce oluşturan salgılardan ötürü acı çekmişizdir. Hormonlar ya da stres nedeni ne olursa olsun, günümüz dünyasında bu konu ile ilgili estetik kaygısı toplum baskısını birlikte getiriyor.

Cildi ihtiyacı olduğu kadar temizlemek abartmamak cildimizin rutini için iyidir. Aşırı temizlemek inanın iyilikten çok cildinize zarar verecektir. Sağlıklı, parlayan bir cilde sahip olmak isterseniz;

Cildinizin tedavisi evde başlar

Bir rutin oluşturarak kendinize başlamalısınız. Günde iki kere yüzünüzü köpük ya da jel temizleyici ile yıkayın. Mümkünse Benzoil peroksir etken maddesi olan bir ürünle çünkü ‘benzoil peroksit’ cildin oksijen ihtiyacını karşılar. Özellikle akne tedavisinde çok kullanılır. Birçok yüz yıkama ürününde vardır. sabah uyandığında ve gece yatmadan evvel mutlaka doğru ürünle yüzünüzü yıkayın. Mutlaka haftada bir gün peeling yapın. Çünkü cilt kendiniz 9 ve 21 gün içerisinde iki kere yeniler. Peeling ile ölü derileri temizlemelisiniz.

Vücudumuzun sırt, omuz ve göğüs gibi diğer bölgelerinde sivilceniz varsa, yüzünüzde kullandığınız aynı temizleyici ile bu bölgeleri günde iki kere yıkayın.

Makyaj yapan biriyseniz asla cildinizi temizlemeden yatağa girmeyin. Makyajla uyumak cildinize yaptığınız en büyük kötülüktür. Tüm gözenekler kapalı olduğu için cilt kendini yenilemeyecektir. Cildinizin yıkama sonrası PH dengesini geri getirebilmek için tonik kullanın.<!–adsense–>

Benzoil peroksit jeli ile akne tedavisi mümkündür. Bu jel eczanelerden, marketlerden ve güzellik mağazalarından satın alınabilir. Sivilce üzerine jelin bir noktasını uygulayın. Cildinizi tahriş etmemek için %3 ya da daha az benzoil peroksit içeren ürünleri tercih edin.

Akneleri kurutmak için lazer destekli tedaviler en yaygın yöntemlerdir. Mutlaka dermotologların yapması gerektiğini dipnot olarak hatırlatalım. Lazer tedavisi uzman olmayan ellerde leke gibi cilt problemlerine neden olabilir.

Siyah noktalarını sakın sıkma!

Birçok yere gün içerisinde dokunuyoruz ellerimizde bakteri oluşmasını önlememiz mümkün değil. En azından taşıyoruz. Ayrıca akneli yüzünüze dokunarak akneyi bir yerden başka bir yere taşıyabilirsiniz. Normal havlu yerine özellikle kurutmak için kağıt havlu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Günde iki kere duş alın. Sabah ve geceleri duş alın ya da banyo yapın. Yumuşak bir temizleyici ile vücudunuzun tümünü yıkayın ve saçınızda yağ üretimini sınırlayan şampuan kullanın. Terleme yolu ile vücudunuzun dışarıya attığı ölü hücrelerini çıkarmak için egzersiz yaptıktan sonra daima duş aldığınızdan emin olun.

Sağlıklı yemeklerle beslenin. İşlenmiş ve çok miktarda yağ içeren gıdalar, vücudunuzdaki akne miktarını büyük ölçüde arttırır. Meyvelerden, tam tahıllardan, sebzelerden ve proteinden uygun miktarda besin almak  cildinizin daha hızlı yeniden üretilmesini ve gereksiz yağ üretimini sınırlandırmasını sağlar. Mümkün olduğunda işlenmiş ya da çok fazla şeker içeren yiyeceklerden kaçının.

Sekiz saat en az uyuyun. Vücudunuzu rahatlatmak ve detoksifiye etmek için yardımcı olduğu için iki kulu tek taşla öldürür. Yeterince eğer uyumadıysanız, cildiniz cilt hücrelerini yenilemek için yeterli zamana sahip olamaz. Uygun bir zamanda her gece yatıp en az sekiz saat uyuyarak uyku döngünüzü düzenleyin.

Yumuşak ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Bildiğimiz gibi cilt bakımı güzel bir görünüme sahip olmak istiyorsak olmazsa olmazlarımızdan cildimiz vücudumuzda yaşlanmanın belirtilerini ilk gösteren yerlerdendir. Cildimize gençken iyi bakmamız  bu kırışıklıkları önlemek için bir numaralı yöntemlerdendir. Tabi bu yöntemler için geç kalmış olabilirsiniz. Botoks ya da alternatif tedavi yöntemleri ile sonradan da kırışıklıklardan kurtulabiliriz ancak cildimize iyi baktıktan sonra böyle yöntemlere gerek kalmaz.<!–adsense2–>

Cildimizi yenilemek ve taze bebeksi bir görünüme kavuşmak için en çok uygulanan yöntemlerdendir. Uygulama ihtiyacı her gün olmasa da (2-3 hatada bir uygulamak yeterlidir.) cabası. Maske yapmadan evvel ilk bakmamız gereken şey maskenin peeling özelliği olmasıdır. Stres ya da güneşte gözlerimizi kısmamız gibi yüz kaslarımızı yoran eylemlerden sonra yapılabilecek en iyi şey güzel bir uykudur. Gece uykumuzu iyi alırsak yüz kaslarımızı dinlendirmiş oluruz. Kaslar gece uykusunda gevşer ve sinir gerilmelerinden dolayı oluşan kırışıklıklar büyük ölçüde önlenir.

Yiyecek ve içeceklere dikkat etmemiz gerekmektedir. Kesinlikle alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Sebze ve meyveyi bol bol yemek cildimizi tamir eder. Şaşırtıcı biçimde kuruyemişlerde cildimizi tamir eden yiyeceklerden biridir ancak kuruyemiş miktarına dikkat edin şayet özellikle çekirdek gibi bol yağlı kuruyemişler sivilce oluşumunda büyük etmenlerdir.

Tabiî ki de spor yaparak cildinizi tazeleyemezsiniz ancak spor yaparken kan dolaşımınız hızlanır en küçük ücra köşelerde bulunan hücrelerimize bile oksijen dolu kan gider. Spordan sonra al al yanaklara sahip olmamızın ve üşüyen el ve ayak parmaklarımızın ısınmasının nedeni budur. Yüzünüzün düşük ya da soluk olduğunu düşünüyorsanız dışarı çıkın ve tempolu bir yürüyüş yapın. Hemen farkı anlayacaksınız. Gözeneklerin spordan sonra açılmasına ve tenin hassaslaşmasına dikkat edin şayet kirli ellere dokunmanız neticesinde cildinize zarar verebilirsiniz. Hemen eve gelince duş almak bu nedenle önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir