Kategoriler
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Teşhis Edilmesi

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Teşhis Edilmesi

Rahim ağzı kanserinin semptomları nelerdir? Rahim ağzı kanseri hakkında merak ettikleriniz bu yazımızda olacak. Rahim ağzı kanseri teşhisi ve belirtileri:

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri

Rahim ağzı kanserinin hiçbir belirtisi olmayabilir. Yani kadın rahim ağzı kanserinde hastalığın belli bir noktasına kadar hiç bir bulgu vermeyebilir.Belli olan bulgu ise tabi ki kana bulaşmamış bir akıntı, ilişki sonrası olabilen kanama bu hastalığın öncü bulguları olabilir ama rahim ağzı kanserinin kanserleşme sürecinde hiç bulgu vermeden kanser olabilir. Onun için bir bulgu üzerine bu hastalığı erken yakalama gibi bir durum yok. Bu hastalığı önlemek için bulgusu olsun olmasın senede bir kez smear testi yapmak doğru olur. Ağrı ile rahim ağzı kanseri arasında hiç bir ilgi yoktur. Cinsel ilişki sonrası ağrı yapan çok sebep vardır. Onun için ağrı belirtisi kanserin bir belirtisi olamaz.

Rahim Ağzı Kanseri teşhis yöntemi

Rahim ağzı kanserinde en önemli unsur rutin yapılan yıllık vajinal smear testidir. Smear testi bir tarama testidir. Vajinal smear testinde problemli çıkan olgularda detay araştırması yapılıyor. Görüntülü cihazla rahim ağzını vajinal bölgeyi yaklaşık 30-40 kez büyüten bir mikroskopla inceleniyor. Bu bölgelerde oluşan herhangi bir problem varsa mikroskopla o bölgeden biyopsi yapılarak rahim ağzında kanserleşmekte olan bir lezyon var mı öncü lezyonlar var mı bunlar tespit ediliyor. Alınan biyopsiler patolojiye gönderiliyor. Patoloji hastada problemli alan olmadığını gösterir. Rahim ağzı kanserinde tanıya giden ana unsur simir testidir. Smear testi bir tarama testidir. Smear testinde problem çıkan hanımlarda mutlaka inceleme yapılıyor. İncelemeden sonra biyopsiye gerek duyuluyorsa biyopsi yapılıyor. Biyopsi sonucunda patoloji sonrasında tanıya ulaşılıyor ve tedavi yöntemi belirleniyor.


YORUMLAR