Genel

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ise rahim ağzı kanserine sebep olan şeylerden bahsedeceğiz. İşte rahim ağzı kanserine sebep olan etmenler: <!–adsense–>

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri human papilloma virüsü denilen cinsel yolla geçen bir virütik infeksiyondur. Yani rahim ağzı kanseri cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Human papilloma virüsün çok fazla çeşidi vardır. Şu anda tespit edilen çeşidi yüzü geçmektedir ama belli tipleri rahim ağzı kanserine sebep olmaktadırlar ve bunların hemen hemen hepsi cinsel yolla geçmektedir. Erken yaşta kadının bağışıklık sistemi human papilloma virüsü yenmek için çok olgunlaşmadığı dönemde oluşan bulaşma daha çok rahim ağzı kanserine doğru gidebilir.

Rahim ağzı kanserinin çok güncel olmasının sebebi tanınabilen bir kanser çeşidi olmasıdır.Erken tespit edilebilen değil önlenebilen bir kanserdir. Normal kontrolleri olan bir hanımda human papilloma virüsü olsa bile bir kansere doğru gidiş olmayacak. Bilinmesi gereken çok önemli unsur human papilloma virüsler enfekte olduktan sonra yaklaşık 3-10 sene içinde kanser gelişmekte ve bu uzun süreç içinde kanserin öncül koşullarını uzman doktor teshiş edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir