Kategoriler
Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi ve Korunma Yolları

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi ve Korunma Yolları

Rahim Ağzı Kanseri Tedavi yöntemi
Rahim ağzı kanseri önlenebilir bir kanserdir dolayısıyla öncül lezyonları uzmanlar yakalayabiliyorlar. Öncül lezyonlar yakalandığı zaman mikroskopla hangi alanlarda lezyonun olduğu görülüyor ve lezyonlar yok ediliyor. Yok ederken en çok kullanılan yöntem elektrik akımı ile kanserli bölge çıkarılıyor yada o bölge dondurulup yakılıyor. Rahim ağzı kanseri olunduktan sonra uygulanacak yöntem hasta evreleniyor.

Evreledikten sonra evre b2 denilen döneme kadar bu hastalara cerrahi tedavi ile lezyonu çıkarmak mümkündür. Belli bir seviyenin üstünde daha çok yayılmış çatı kemiklerine doğru ilerlemiş kanserlerde cerrahi yöntem tercih edilmemektedir. Bu hastalarda kemoterapi ile birlikte yapılan radyoterapi seçilerek uygulanır.

Rahim Ağzı Kanseri korunma yolları
Rahim ağzı kanseri human papilloma virüsü yani cinsel yolla bulaşan bir virüsle oluşur. Korunmanın yolu ilişkiye girmemektir denilebilir fakat bu imkansız olacağı için uygulanacak şey tek eşli olmaktır. Hem eşin hemde hanımın tek eşli olması rahim ağzı kanserine karşı koruyucu bir yöntemdir. Eğer çok farklı kişilerle ilişkiye giriliyorsa o zaman kondom prezervatif kullanmak gerekir.Diğer bir korunma yöntemi de rahim ağzı kanseri aşıları kız çocuklarına daha cinsel aktif olmadan önce yapılırsa gelecekte rahim ağzı kanserine karşı korunuyor olacaklar. Seçilmesi en mantıklı korunma yöntemi de aşıdır. Rahim ağzı kanserine karşı korunmanın en önemli yolu kanser olunmadan önce smear testlerinin uygulanmasıdır


YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. Rahim ağzı kanserinden korunmanın en mantıklı ve garantili yolu rahim ağzı kanseri aşısı yaptırmaktır. Bu aşı sayesinde rahim ağzı kanserinden uzak bir yaşam sürülebilir.