Ramazanda Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ramazan süresince oruç tutanlar yaklaşık 15 16 saat süreyle aç ve susuz kalacaklar. Bu süre içerisinde insanların ağızlarının kokması ramazanın en önemli sosyal sorunlarından biri. Oruçluyken iş yaşamında olsun, gündelik yaşamda olsun ikili ilişkilerimize devam ettiğimizden ağız kokusu kimi zaman sorun olabiliyor. Vücut aç kaldıkça hem mideden salgılanan enzimler, hem de sahur vaktinde fırçalanmamış bir ağız yüzünden ağızda kalan bakterilerin birleşimi kötü bir kokuya yol açıyor.
Bu yüzden ilk olarak ağız sağlığımızın yerinde olması lazım. Yani dişlerde çürük olmamalı, köprü tedavisi veya benzeri tedaviler görülmüş ise dişerin kenar kısımları ve dil kısmı da özenle temizlenmelidir Özellikle sahurdan sonra dişler mutlaka özenle fırçalanmalıdır. Sahur vaktinde ağır ve koku yapacak yemeklerden kaçınılmalı, eğer mide rahatsızlığı var ise mide ilaçları bu vakit de alınmalıdır. Çünkü ağız kokusu salt diş temizliği ile ilgili bir konu olmayıp, kimi zaman mide sorunları sayesinde de baş gösteren bir problemdir.

Diş fırçası seçiminin de iyi yapılmasında fayda var. Eğer sigara da kullanıyorsanız dişleriniz yanında mutlaka dil ve yanaklarınızı da temizlemekte fayda var. Unutmayın uzun süre aç ve susuz kalınması durumunda ağız içi bakterileri normaldekinden birkaç kat daha fazlalaşır. Bu durumun üstesinden gelmek için tek çözüm yolu ise düzenli diş fırçalama alışkanlığına sahip olunmasıdır.

En basitinden tuzlu su ile gargara yapabilir, hatta antiseptik gargara da kullanabilirsiniz.

Ağız kokusunu Önlemek İçin Diş Hekimi Murat Tokgöz’ün Tavsiyeleri

Ramazan boyunca işlenmiş gıdalardan, şekerli ve yağlı , aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçının. Terleme ve nefes yoluyla dışarı atıldıklarından terin ve nefesin kötü kokmasına neden olurlar.

Çay, kahve, kola gibi çok fazla kafein içeren içecekler az tüketilmelidir. Bu içecekler diüretik özellikleri nedeniyle idrar yoluyla vücuttan su kaybını arttırır ve ağızda kuruluk yapar

Oruç mide asit seviyelerini arttırarak midede yanma, ağırlık hissi ve ağızda kötü ekşi tad ve kokuya yol açabilir. Bunu önlemek için sahurda liften zengin sebze, meyve, fasulye, nohut, v.b. yenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.