Ramazanda Halsizliği Yenmek İçin Nasıl Beslenmeli?

Ramazan geldi hoş geldi. Fakat ramazan, sıcaklarla birleşince oruç tutma süreleri neredeyse 15 – 16 saatler civarında olduğundan bir çok oruçluyu zorlamaya başladı. Özellikle çalışan kesin yaz mevsiminde daha fazla su kaybettiğinden yaklaşık 15-16 saatlik oruçla geçirilen zamanı doldurmak için oldukça zorlanıyor. Bu durumda uzmanlar iftar saatine kadar vücudu zinde tutmak için bazı önerilerde bulunuyorlar.Ramazanda Halsizliği Yenmek İçin
Bunlardan en önemli olanı vücudun su kaybetme oranını hem iftar, hem de sahur vaktinde dengelemek. Yaz aylarında normal bir insanın yaklaşık 2-3 litre su içmesi lazım. 15-16 saat oruç tutulduğunu düşünürsek bu miktar ramazanda sadece 7-8 saate sıkıştırılmak zorunda kalınıyor. Bu durumda iftarda orucumuzu açarken ve iftar sonrası da bol bol su içmemizde fayda var. Aynı şekilde sahurda da biraz limitleri zorlayarak normal ihtiyacımızdan daha fazla su içmekte fayda var.

Bir başka konu ise vücutda ki şeker oranının önemi. İnsan açlığını ve halsizliğini şeker oranı düştükçe daha çok hisseder. Bu yüzden özellikle sahurda vücudun şeker oranını bir anda arttıran yemekler yerine, daha orta düzeyde şeker içerip vücutta ki şeker oranını hep belirli seviyede tutan yiyeceklere yönelmekte fayda var. Örnek olarak ramazan tatlısı güllacı iftar vaktinde yemede bir sorun yok ama, sahurda güllaç gibi tatlı yiyecekler yiyip bir anda şeker oranını yükseltmek ilerleyen saatlerde şeker düşüşünün de ani olacağından insan vücudunu daha fazla zorlayacaktır.

Uzmanlar, iftara kadar vücudun en az yorulması için bunlar gibi birkaç küçük anekdota uyulmasını öneriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.