Kategoriler

Ramazanda Yorgunluğu Gideren Besinler-Gıdalar

11 ayın sultanı ramazan ayına girilmesiyle oruç tutan kişilerin beslenme düzeninde büyük bir değişiklik olmuştur. Beslenme alışkanlıkları değişmiş ve sağlık yönünden yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeleri gerekir. Bu denge korunmadığı zaman oluşabilecek hastalıklar teker teker ortaya çıkar ve sağlığı olumsuz biçimde etkiler.
Ramazan ayında uzun süre aç kalındığı için baş ağrısı ve yorgunluk gibi şikâyetler görülebilir. Ancak tüketeceğiniz bazı besinlerle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ramazan Ayında Yorgunluk Neden Oluşur?

Yorgunluğun oluşmasında ki temel neden mevsim değişikliği, yetersiz ve dengesiz beslenme, beslenme düzensizliği olarak sıralanabilir. Bu nedenlerden dolayı oluşan yorgunluklar genelde dinlenince geçmez ve kişide sürekli bir yorgunluk hali söz konusudur. B1, B2, B6, B12, folik asit, C vitamini, selenyum ve iyot minerallerinin yetersizliğinde yorgunluk oluşabilir.

Yorgunluk Giderici Gıdalar- Besinler

B2 vitamini, demir, C ve E vitaminleri açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler yorgunluk giderici özelliğe sahiptir. Örneğin; Ispanak, roka, pazı, tere, maydanoz, nane gibi sebzeler yorgunluk gidermekte ilk sırada yer alır. Fakat bu sebzeler besin değerini kaybetmemesi için çiğ ya da buharda pişirilerek tüketilmelidir. Yemekten sonra kayısı, kivi, üzüm, elma, avokado, muz gibi meyveler yorgunluk giderici meyvelerdir. Ayrıca yeşil çay da yorgunluk gidermekte mükemmeldir. Diğer sebzeler ise; maydanoz, lahana, kereviz, bezelye, havuç, kırmızı pancar, sarımsak, patates, turp, enginar, mantar, soğandır.

Kuru baklagiller yorgunluk giderici özelliğe sahiptir. Çünkü içersinde bulunan B1 ve B2 vitamini, demir ve potasyum içeriğinden dolayı yorgunluk gidermekte bir numaradır. Bu yüzden haftada 2 kere kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya, kuru bakla, kuru börülce, soya fasulyesi gibi baklagillerin tüketilmesi gerekir. Tahıl ürünleri de yorgunluk gidermekte faydalıdır. İftarda ve sahurda kepekli tahılları tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış
[metaslider id=3236]

YORUMLAR