Kategoriler
Rimel Nasıl Sürülür? Doğru Rimel Sürme Tekniği

Rimel Nasıl Sürülür? Doğru Rimel Sürme Tekniği

Rimel kelimesi adını Fransızca Rimmel (marka isminden) almıştır. Kirpiklere renk veren, uzun, dolgun ve gür, sık görünmelerini sağlayan makyaj malzemesine rimel denir. Rimel, içerisinde boyanın olduğu tüp şeklinde fırça aplikatörlü kozmetik bir malzemedir. Maskara olarak da bilinen rimel en önemli makyaj malzemelerindendir.

Rimel kirpiklere nasıl sürülür? Sizlere doğru rimel sürme tekniğinden ve rimel kullanmanın püf noktalarından bahsetmek istiyoruz.


Düz Kirpiklere Rimel Nasıl Sürülür?

Gözler rimel sayesinde iri ve çekici bir görünüme kavuşur. Rimelin vazifesi kirpiklere uzun, siyah ve dolgun göstermektir. Gözlerini makyaj yapan kadınlar öne çıkarmak istediklerinde bu rimelin gücünden faydalanılır. Rimel olarak kullanılan gözlerin daha manalı ve etkileyici görülmesi hedeflenir.

Rimel nasıl uygulanır? Rimel sürme teknikleri

  • Sıkıca rimel fırçasını kavrayın, üst kirpiklere öncelikle rimeli sürün bunun için; kirpiğin en dibinden başlayarak sağ-sol zigzak hareketleri ile kirpiğin fırçayı en ucuna dek sürün.
  • Sürerken zigazag hareketler yapın. Zigzag hareketlerle maskarayı sürmek her kirpiğin arasına maskaranın yayılmasını sağlayacağı için tel tel kirpikleriniz ayrılacak ve topaklanmayacaktır. Rimel böylece tüm kirpiklere tek tek sürülmüş olur ve birbirine yapışmaz.
  • Şimdi alt kirpiklere rimel sürmeye sıra geldi, alt kirpiklere rimel uygularken yukarı bakmalı, zigzag şeklinde rimel alt kirpiklere uygulanmalıdır. Alt kirpiklere uygulanan rimelin üst kirpikler kadar yoğun olmasına gerek yoktur. Yalnızca vurgulama amaçlı alt kirpiklere rimel uyguluyoruz.
  • Çok fazla alt kirpiklerinizde rimel kullanmanıza gerek yoktur. Üst kirpiklerde uygulanan maskaranın iddialı olması gerekmektedir. Alt kirpiklerde kullanılan maskara yalnızca kirpikleri belli etmek için kullanılması tavsiye edilir. Alt kirpiğe ayrıca çok rimel uygulanması gözlerin olduğundan düşük görünmesine neden olur.
  • Bir kat rimeli sürmek genelde yeterli olmaz, tek kat rimel istenilen dolgunluk ve uzunluğu vermez, ikinci katı sürmek için fazla beklemeyin çünkü kuruyan rimelin üstüne ikinci katı sürmek kirpiklerde yapış yapış ve kötü bir görünüme neden olur. Rimeli ayrıca çok katlı sürerken kirpiklerde kalıntı görüntüsü bırakmamasına da dikkat edin. Maskarayı uygularken dikkat edilmesi gereken üzerinden birkaç defa geçerken topak kalmamasına özen göstermelidir. Rimeli bunun için abartılı bir şekilde üst üste çok kez sürmeye gerek yok.

  • Rimeli uygularken göz çevresine bulaşan rimel kalıntıları kurumadan pamuklu çubuk ya da makyaj temizleyicisi ile temizleyebilirsiniz.
  • Düz kirpiklere uygulamak için yukarıda bildirilenler yapılmadan evvel kirpik kıvırıcısı ile kıvırılmalıdır.

Rimel kullanmanın püf noktaları

Rimeli uygularken kirpikte rimelin uzun süre kalması, daha dolgun görünmesi için transparan pudradan yardım alabilirsiniz. Pamuklu çubuk transparan pudra ya da talk pudrasına batırılıp pudralanır. Daha sonra kirpiklere pudra uygulanır. Transparan pudranın maskaranın altında yok olması daha kolay olduğundan normal pudra yerine transparan pudra kullanmak daha iyidir. Maskaranın böylece gün boyu tazeliğini koruduğu, kirpiklerin daha dolgunlaştığı görülür. Bir kat maskara sürülüp üzerinden hafifçe pudrayla geçirildikten sonra tekrar maskara sürülür. Pudra rimelden önce kullanılarak daha hacimli ve uzun kirpikler elde edilebileceği gibi maskaranız da daha uzun süre dayanır.

Kirpiğinizin dibinden maskarayı, kirpik ucuna sürerken rimelin göz kapağınıza, göz çevresine bulaşmaması için evdeki birkaç aletten yardım alabilirsiniz. Kalem, çay kaşığı, pipet, kağıt vb. ürünleri bunun için kullanabilirsiniz. Mesela; göz kapağınızın bitip kirpiklerinizin başladığı noktaya yerleştireceğiniz çay kaşığı göz kapağınızı boyamanıza mani olacaktır.42 defa okundu

YORUMLAR