Kategoriler
Saç Bakımı Ve En İyi Şampuan İle İlgili Bilgiler

Saç Bakımı Ve En İyi Şampuan İle İlgili Bilgiler

Bayanlar, saç bakım ürünleri ile, saçlarına sürekli bir bakım uygulamaya çalışırlar. Saç maskeleri, saç bakım ürünleri, şampuanlar… Ve daha çok fazlası, bayanların, saç bakım uygulamaları arasında yer almaktadır. Ancak saç bakımı nasıl yapılır, sizin için en iyi şampuan hangisidir… Bu soruların doğru cevaplarını biliyor musunuz? Saç bakım uygulamaları ile ilgili gereken küçük bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Saç Tipine Göre ŞampuanSizin için en iyi şampuanın hangisi olduğunu bilmek için, öncelikle saç tipinizi bilmeniz gerekmektedir. Saç bakım uygulamalarının tamamına yakını, saçınızın tipi bilinerek, saç tipine uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Normal saç tipiniz var ise, normal saçlar için üretilmiş olan şampuanları kullanmanız gerekmektedir. Normal saçlar için olan şampuanlar, saçın yağ ve nem oranını dengede tutma özelliğine sahiptirler. Sebum üretimini fazla yapmayan saç tipleri için, normal saçlar için olan şampuanlar tavsiye edilebilmektedir. Normal saçlar için olan şampuan kullanımını gerçekleştirecekseniz, saçınızı yıkadıktan sonra, saçınızın yağ oranına bakmalısınız. Eğer saçınız ilk 24 saat içerisinde yağlanmıyorsa, normal saçlar için şampuanları kullanabilirsiniz demektir.

Yağlı Saç Bakımı
Yağlı saçlar için üretilmiş olan şampuanları kullanacaksanız eğer, yağlı saç tipinizin bulunması gerekmektedir. Yağlı saçınızın olup olmadığını anlamak için, saç diplerindeki sebum oranını bilmeniz gerekmektedir. Eğer saç diplerinde sebum oranı fazla ise, yağlı seçlar için olan şampuanları kullanabilirsiniz demektir. Yağlı saçlar için üretilmiş olan şampuanların, her gün kullanılması gerekmektedir. En fazla, gün aşırı kullanım ile, saçın yağ seviyesini dengelemektedir. Yağlı saçlar için üretilmiş olan şampuanlar, saçtaki sebum oranını azaltmanın yanında, saçtaki elektriklenmenin azalmasına da yardımcı olmaktadır.
Eğer saçlarınız, kuru, yıpranmış; ya da boyalı ise, bu durumda, kuru, yıpranmış; ve boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuanları kullanmanız gerekecektir. Eğer saçlarınızda, kalıcı boya varsa, perma uygulaması yaptırdı iseniz; ya da sıklıkla fön çektiriyorsanız, kullanmanız gereken şampuanlardır; çünkü bu uygulamaları gerçekleştiren kişilerin saçlarında yoğun miktarda yağlanma görülmektedir. Bu şampuanlar, saç için yenileme özelliğine sahip olmalarının yanında, aynı zamanda saçlara uyguladıkları bakım ile de bilinmektedirler.

Sizin için en iyi şampuanların sizin için hangisi olduğunu bilmeniz için, saç tipini bilmeniz gerektiğini belirtmiş; ve buna göre, hangi saç tipinde hangi şampuanın ne işe yaradığını anlatmaya başlamıştık. Anlatacağımız saç tipleri arasında, zayıf ve yıpranmış saçlar ve zayıf ve yıpranmış saçlar için üretilmiş olan şampuanlar alıyor sırayı: saçların gücü ve kuvveti korunamamışsa; ve saçlar için yoğun bir bakım uygulaması gerekiyorsa, bu şampuanların kullanılması uygun olacaktır. Zayıf ve yıpranmış saçlar için üretilen şampuanların formüllerinde krem de bulunduğu için, saçlar, zayıf ve yıpranmış saçlar için üretilen şampuanlarla daha kolay açılacaktır. Bunun yanında, canlandıran ve onaran özelliklerinden de bahsetmekte büyük fayda bulunmaktadır.

Kepekli Saçlar İçin

Kepekli saçlar için üretilen kepekli saçlara uygun şampuanlar, içeriklerinde, kepeğe karşı etkin maddeler bulundurmaktadırlar. her gün kullanılmaları gereken kepeğe karşı etkili şampuanlar, saçlarda kepek azalmasının gözle görülür şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Kremli Şampuanlar

Saç tipi yağlı saç olan kişilerin, kremli şampuan kullanmaları kesinlikle önerilmemektedir. Kremli şampuanlar, yağlı saçlar dışında tüm saç tipleri için çeşitli ihtiyaçların karşılanmasını sağlamaktadır; ancak yağlı saçlar için kullanılması gereken şampuanlar, kremsiz şampuanlardır. Kremli şampuanlar, saçların daha çabuk yağlanmasına neden olmaktadır.
Saç bakım uygulamalarında, haftada bir sefer saç maskesi uygulanmasının gerekli olduğunu belirten uzmanlar, saç maskesinin içeriğinde bulunan onarıcı proteinler, saçın kolay taranmasını sağlayan maddeler ile aynı zamanda saçın daha parlak olmasını sağlayan maddeleri içeriğinde bulundurduğunu da belirtmektedirler. Saç bakım ürünlerine dahil olan saç maskesi, banyo yaparken 2 – 3 dakikalık süre ile saça uygulanır; ve saç maskesi uygulamasında kullanım talimatlarını okumakta da büyük fayda görülmektedir. Haftada bir sefer saç maskesi uygulanması gerekmektedir.
Saç bakımı için, kullanılan şampuanların yanında, banyo sırasında ihtiyaç duyulan diğer saç bakım ürünlerine gelince, saç bakım kremleri, sıvı saç kremi, saç maskesi, ve saç şekillendiricilerdir. Saç bakım ürünleri arasında saymış olduğumuz bu ürünler; yani, şampuan hariç diğer saç bakım ürünleri, pH değerleri saç derisine uygun olmadığından dolayı, sadece saç uçlarına uygulanması gereken; kesinlikle saç derisine temas ettirilmemesi gereken ürünler olarak bilinmelidirler. Bununla birlikte, pH değeri saça uygun olan; ve tamamen bitkisel olan saç bakım ürünlerinin de, özellikle saç diplerine masaj uygulanarak kullanılması gerekmektedir. Bu şekilde uygulanan ürünler, saçlar için, dipten uca saç bakımı yapan ürünlerdir. Belirttiğimiz türdeki saç kremleri, saçların eski güçlerini yeniden kazanmasını sağlarken, saça yumuşaklık kazandırarak, aynı zamanda da daha kolay açılmasını sağlayacaktır.


YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. senelerdir market şampuanlarıyla yıkadık kafayı, kafamızda saç kalmadı, üstüne bazı sahtekarlar çıktı bilmemkaç bitki dediler verdik paraları o da nafile giden paraya mı yanalım harcadığımız zamana mı. en sonunda doktora gittim, adamın dediği tek şey şampuan birşey yapmaz, çoğu şampuan bilinenin aksine saçı döker dedi. saçımızı korumak istiyorsak mümkün mertebe tuzsuz ve sülfatsız şampuanlar kullanmalıymışız.