Kategoriler
SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR? SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR? SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR? SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR? Saç dökülmesi sebepleri nelerdir? Saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesine yol açan faktörler nelerdir? Saç dökülmesi hakkındaSAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?
Saç dökülmesi ve saç seyrekleşmesi yaygın ve bölgesel olarak karşımıza çıkar. Yaygın saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında özellikle; ateşli hastalıklar, demir-protein-çinko eksikliği, tiroid hastalıkları (tiroid bezinin az veya çok çalışması durumlarında), gebelik, şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, zayıflama için aşırı diyet yapma, kanser hastalıklarının seyrinde bazı ilaçlar ve kimyasal madde kullanımı, merkezi sinir sistem hastalıkları ve stres yer alır. Bunların dışında bir de kadınlarda görülen, erkeklerdeki olağan kelliğe benzer (androgenetik alopesi) mevcuttur. Bu duruma en çok over kistleri, hormonal bozukluklar ve andrenal tümörler sebep olabilirler. Bu nedenlerden dolayı androgenetik tip alopesi çok iyi araştırılmalı ve tetkikleri yapılmalıdır.
Yaygın saç seyrekleşmesi ve dökülmesinin yanı sıra bazen bölgesel saç dökülmesi de olabilir. En sık rastlanan bölgesel saç dökülmesine örnek olarak mantar hastalıkları, saç kıran, bazı kozmetiklerin fazla kullanılması ve sürekli bir bölgeden saç koparılması sayılabilir.

SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?
Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkiler. Saç dökülmesinin tedavisine geçmeden önce, saç dökülmesinin tipi mutlaka bir uzman hekim tarafından incelenmelidir. Zira bir çok hastalık, bir çok hormonal, metobolik ve besinsel etkiler ile saç dökülmesi oluşabilir. Bunlar ortadan kaldırılmadan %100 tedavi hiçbir zaman mümkün olmaz.

Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle (tarama, şampuanla yıkama, fırçalama, saça şekil verme çalışmaları) dökülür. Deri hastalıkları ile stres ve ruhsal olaylar arsındaki ilişki öteden beri bilinir. İlaçlara Bağlı Saç Dökülmeleri, Genetik Hastalıklar ve Saç dökülmesi, Gebelik ve Saç Dökülmesi…etiketler:
4.576 defa okundu

YORUMLAR

6 Yorum Yapılmış

  1. mrb saçlarımda alopesiareata hastalığı var saçkıran gini yuvarlak derim sanki haşlanmış yumurta dışı gibi çok kaşınıyo neyapmama lazım tedavi için nerelere baş vurıyım

  2. yadr doç dr ömer coşkun’un 3000 sayfalık ücretsiz kitabını nasıl temin edebilirim. teşekkürler

  3. ÖMER BEY BEN YAZIYA YORUM YAPMAKTANSA SORU SORMAYI TERCİH ETTİM.:)
    BENDE AĞIZ KOKUSU SORUNU VAR. BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR..
    LÜTFEN BUNU GİDERİCEK KESİN BİR ÇÖZÜM VARSA MEAL ADRESİME CVP YAZIN

  4. LÜTFEN CVP YAZIN MEAL ADRESİM : (E_S_SELVIBOYLU@hotmail.com)

  5. Bioxcin kullanımına başladıktan sonra saç dökülmelerim azalırken saçlarım daha canlı ve sağlıklı bir görünüme sahip oldu.Çevremdeki herkes meydana gelen değişimi fakediyor ve herkese kullanım yağpmalarını öneririm.

  6. hocam saclarım hızlı bı sekılde dokuluyor bıoksın sampuan ve serum kullanıorum dokulen saclarım cıkarmı