Genel

Saçları Gürleştirmek İçin Ne Yapmalı?

Saçların gür olması için ne yapmalı? Saçların gürleşmesi için çözüm arayanlara bazı bitkisel çözümlerden bahsetmek istiyoruz. Evde kolayca yapılabilecek saç maskesi tarifleri vereceğiz.

Saçları Gürleştirmek İçin Ne Yapmalı? Doğal Çözümler

Saçları gürleştirmek için Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin önerdiği 4 farklı kür tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Malzemeler

  • Kına ve ıhlamur
  • Hatmi çiçeği ve kişniş
  • Turp suyu ve erguvan

Kür 1: Kına ve Ihlamur İle Saç Güçlendirici Kür

Yirmi dakika süreyle ıhlamur suda demlenir. Süzüldükten sonra elde edilen sıvıya, kına tozundan da bir tutam ilave ederek, şampuan kıvamına gelene kadar karıştırabilirsiniz. Saçlar sık sık bu hazırlanan karışımla yıkanmalıdır.<!–adsense–>

Kür2: Doğal Saç Güçlendiren Kür

Demlenmiş çay suyunda kişniş ve hatmi kökleri yarım saat süreyle kaynatılır. Karışım sıkılarak elde edilir ve bir kavanoza doldurulup bir gün süreyle dinlendirilir, tekrar süzülür. Saçlar sık sık bu hazırlanan karışımla yıkanır.

Kür3: Turp suyu ve Erguvan Kürü

Turp suyu ile birlikte, erguvan ağacının yakılmasından elde edilen külleri elendikten sonra yirmi dakika süreyle kaynatılır. Karışım süzülerek elde edilir ve bu karışımla sık sık saçlar yıkanıp, taranır.

Kür4: Bitki Yağları İle Saç Güçlendiren Maske

  • Çam yağı
  • Sarımsak yağı
  • Havuç ve badem yağı

Bir kapta; çam yağı, sarımsak yağı, havuç yağı ve badem yağından bir damla alarak karıştırın. Masaj yaparak saç diplerinize de iyice yedirin. Saçlarınızı bir bone ile kapatın ve 2-3 saat kadar bekleyin ya da saçlarınız sarılıyken bu karışımı sabaha kadar saçlarınızda yatıp, bekletebilirsiniz. Her akşam elde ettiğiniz bu yağ karışımını saçlarınıza sürmelisiniz. 3 hafta boyunca bu kürü uygulayın. Saçlarınızın dökülmesi 3 ay içinde duracak ve saçlarınızda gürleşme olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir