Genel

Saçlarımız Ve Bilmek İstediğimiz Herşey

Saç, bayanlar için oldukça önemli bir baş elbisesidir. Saçlarımız ile yüzümüze şekil veririz; hatta tüm görüntümüzü değiştirebiliriz. Saçlarımızın rengi ve modeli, bizim için oldukça önemlidir bu nedenle. Peki saçlarımız ile ilgili normal olan ve olmayan şeyler nelerdir? Saçlarımız ile ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz?
Saçımız çeşitli gazlar içermektedir; ve bu gazlar ile saçımızın ne kadar kaliteli ya da doğal olduğu hakkında fikir sahibi olabilmemiz mümkündür. Saçlarımızda, %50.65 oranında karbon, %20.85 oranında oksijen, %17.14 oranında nitrojen, %6.34 oranında hidrojen; ve %5 oranında da sülfür bulunmaktadır. Bu gazların yanısıra, saçımızda, demir, arsenik, krom gibi pek çok metalin de bulunduğunu bilmemizde fayda vardır. Ancak istisnai bir durum da vardır ki, saç rengi koyu olan kişilerde,sarı saçlı oranlara oranla daha fazla karbon bulunmaktadır.
Saçlarımızın ne kadar uzadığını ise, hep merak ederiz; ancak hiç fikir üretemeyiz. Saçlarınız normal koşullarda, 1.5 santimetre uzar bir ay içerisinde. Ancak bayansanız; ve yaşınız da 15 ile 30 arasında bir yerlerde ise, saçlarınız 1.5 santimetreden daha fazla uzar. Ve bir saç teli, normal koşullarda, 4 ile 7 yıl arası bir zaman diliminde yaşamını sürdürür. Sonrasında ise dökülme yaşaması normaldir.
Saç dökülmesinden şikayetçi olanlar ise, dikkat etmelisiniz; saçlarınızın günlük 75 ile 150 arası tel dökmesi gayet normaldir ve sorun etmenize gerek yoktur. Kaç adet saçı olduğunu düşünenler ise, hiç bir zaman oturup da sayamazlar, hatta bir batıl inanç vardır ki, saç tellerinin sayısını saymak çok zor olduğu için, öldükten sonra cehennemde, saçlarımızın kaç tel olduğunu sayacağımız söylenir. Bu inancı bir kenara bırakarak, saçlarımız için diyebiliriz ki, saç tellerimizin sayısı, saçımızın doğal rengine bağlı olarak değişmektedir. Şöyle ki: Kızıl bir doğal saç rengine sahipseniz, başınızda ortalama 90.000 adet saç teli bulunmaktadır. Siyah saçlıların saç telleri, saçları kızıl olanlara oranla ortalama 18.000 adet daha fazladır. Siyah saç rengine sahip olanların 108.000 tel saçı bulunmaktadır. Kahverengi saçı olanların saç teli sayısı ortalamada 140.000 iken; sarı saçlı olanların saç teli sayısının, kahverengi renkli saçları olanlara oranla daha fazla saç teline sahip oldukları belirtilmekte; ancak bir rakam verilmemektedir.
Saç teli sayısı için şunu da söyleyebiliriz: başınız ne kadar büyük ise, saç dipleriniz o kadar geniştir; ve o kadar çok saçınız vardır. Saçlarımız ile ilgili bir başka nokta da, saçlarımızın uzunluğudur. Eğer saçınız ıslak ise, kısa görünür; kuru iken ise, saçınız normal boyutundan 1/5 oranında daha uzun görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir