Genel

Sağlıklı Bir Cilt İçin Tavsiyeler

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için ne yapmalı? Sağlıklı ve güzel bir cilt için yapmanız gerekenleri başlıklar halinde sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yüzünüz için doğru sabunu tercih edin

Yüzünüzü nasıl bir sabunla yıkamanız gerektiğine sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız önem vermelisiniz. Sabunla yüzünüzü yıkayacaksanız, cildinizin tahriş olmaması için Ph değeri cildinize uygun, nemlendiricili, yüksek oranda esans ve kimyasal madde içermeyen sabunları tercih edin. Yüzünüzü yıkamak için kullanacağınız sabunun Ph değeri 5.0 ila 5.6 arasında olup nemlendiricili ve kokusuz olmalıdır.<!–adsense2–>

Yüzünüzle oynayıp sivilcelerinizi sıkmayın

Çevreden aldığımız alerjen maddelerin ele bulaşması ve yüzümüze o elimizi götürmemiz yüzde birtakım sivilce, kızarıklıklar ve benzeri lekeler oluşmasına davetiye çıkarır. Büyüteçli aynalara bakmamanızda fayda var çünkü cildinizde bu aynalarla oluşan sivilce, siyah nokta gibi izlerin farkına varıp onlarla oynayabilir, sivilce ya da siyah noktalarınızı sıkarak bunların yayılmasına ve yüzünüzde kalıcı izler bırakmasına yol açabilirsiniz. Bilinçsiz bir biçimde sıkılan sivilceler daha kötü ve kalıcı sonuçlara yol açacak, canınızı ilerleyen zamanlarda daha çok sıkacaktır.

Evde yapacağınız cilt bakımını ihmal etmeyin

Cilt temizliği, yüz bakımında en önem verilmesi gereken adımdır. Bunun için cilt tipine uygun yüz bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Sabah-akşam olmak üzere günde iki defa cildi temizlemeniz cilt sağlığınız açısından çok önemlidir. Temizleme işlemi cilt tipinize uygun olan ürünlerle yapıldıktan sonra uygun bir tonikle cilt toksik maddelerden ve makyaj kalıntılarından arındırmanız gerekir. Cilt bakım ürünleri kullanarak ve evde hazırlanabilen doğal maskelerle düzenli cilt bakımı yaptığınızda yüzde oluşan ince çizgileri, kırışıklıkları önleyebilir ya da oluşumlarını yavaşlatabilirsiniz. Cildi ölü hücrelerden sağlıklı bir cilt için arındırmaya yarayan peeling, cilt temizliği için iyi bir yöntemdir. Cildiniz kuruysa bedeninizin peeling sonrası daha fazla kurumaması için nemlendirici bir kremden destek alabilirsiniz.<!–adsense–>

Cildi beyazlatmak, canlandırmak, lekeleri yok etmek için evde kolaylıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz birçok pratik maske vardır. evde uygulayacağınız doğal bakım sayesinde çok daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmanız mümkündür. Evde maske yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta maskenin temizlenme kısmıdır. Ciltten maskeyi temizlerken mutlaka yüzü ılık suyla yıkamak gerekir. Fazla sıcak su gözeneklerin açılmasına neden olacağı için ve fazla soğuk su da gözeneklerin büzülerek tıkanmasına yol açacağı için gözenekler üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Ara sıra profesyonel cilt bakımı yaptırın

Evde yapılacak cilt bakımının yanında belirli aralıklarla profesyonel bir cilt bakımı yaptırılması çok daha güzel bir cilde sahip olmanızda etkili olacaktır. Cilt bakım ürünleri yardımı ile ve çeşitli cihazlar kullanılarak profesyonel cilt bakımı yapılır. Haftalık ya da aylık olarak uygulanabilen bakımlar mevcuttur. Cilt bakımını eğitilmiş ve uzman ellerde yaptırmaya ve cildinizi doğru yerlere emanet etmeye dikkat edin.<!–adsense–>

Cilt tipinizi cilt bakımında belirledikten sonra buhar uygulaması, siyah noktaların ve tıkalı gözeneklerin temizlenmesi, peeling, kimyasal peeling, temizlik, gözenek temizliği, maske, tonik ve nemlendirme gibi işlemler yapılıyor. Cilt maskeleri ve kremler kullanılarak cildin temizlenmesi, cildin ihtiyaçlarının giderilmesi ve cildin genç kalması sağlanıyor.

Cildin yaşlanmasını geciktirmek için önlem alın

Eğer sağlıklı bir cilt istiyorsanız sigaradan uzak durun. Cildin sigara baş düşmanlarından birisi ve ciltteki yaşlanmayı hızlandıran nedenler arasındadır. Sigaradan bu nedenle uzaklaşmak, cildin diriliğinin ve tazeliğinin korunmasında, yaşlanmanın geciktirilmesinde oldukça önemli bir önlemdir. Alkol, şeker, kahve, gazlı içeceklerin tüketimine dikkat edin. En az günde 8 bardak su içmeye çalışın. Cildinize dost besinleri tüketin ve beslenme listenizde karnabahar, lahana, brokoli, ıspanak gibi sebzeler maydanoz, kivi, elma, domates, balık, böğürtlen, yumurta gibi besinler mutlaka bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir