Kategoriler
Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

Yaşam alışkanlıklarınızla sağlıklı bir cilde sahip olmanızın anahtarı bağlantılıdır… Düzenli olarak her gün cilt bakımınıza ayıracağınız birkaç dakika ile sağlıklı ve doğal bir cilde kavuşabilirsiniz. Sağlıklı, ışıldayan ve parlak bir cilde kavuşabilmek için içeriden ve dışarıdan yapılması gerekenler:

Günde iki kez cildinizi temizleyin

Cilt temizliğine sabah ve akşam ayıracağınız birkaç dakika, doğal ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanızın ilk formülüdür. Gece boyunca cildimizi biriken yağ ve atıklardan; gün içinde de toz, kir ve makyajdan arındırmak için sabah-akşam temizlememiz gerekir. Cilt tipi de oldukça önemlidir. Cildi hassas ve kuru olan kişiler temizleyici kremlerle, cildi yağlı olanlar da temizleme jelleri ile yüzlerini yıkamaları en doğrusudur. Cildinizin zarar görmemesi için işlemi, cilde bastırarak değil hafifçe ovalayarak yapın.

Nemlendirici uygulayın

Cilt kuruluğu şikayetleri sonbaharla birlikte artıyor. Cilt yüzeyinde ince koruyucu bir tabaka oluşturarak cildi zararlı dış faktörlerden koruyan nemlendiriciler, işte bu kurulupa bağlı pullanma, çatlamalara ve dökülmelere karşı cildi koruyor. Yalnızca kuru değil yağlı cilt tipine sahip olanların da nemlendiriciye ihtiyacı olabilir. Ancak temizlik ürünlerinde olduğu gibi cilt tipine göre nemlendiriciler tercih edilmeli. Özellikle cildi yağlı olanlar, yağ oranı düşük olan su bazlı olanlarından seçmeli. Akse halde yağ oranı yüksek nemlendiriciler siyah nokta ve sivilce oluşumunu arttırabilir.

Cildinizi susuz bırakmayın

        Vücudumuzun tümünü saran ve her türlü dış etkene karşı koruyan cilt, en büyük organımızdır… Doğal yoldan cildin nemlenmesinin tek yolu da su içmektir… Yaklaşık olarak günlük 8-10 bardak su tüketimi, hayati ihtiyaçlarımızı karşıladığı gibi, cildin sağlığını ve güzelliğini koruması için de oldukça önemlidir. Yetersiz miktarda cildin su ile beslenmesi sonucunda kırışıklıklar, çatlaklar ve birçok farklı deri rahatsızlığına davetiye çıkarabilir.

Yaşlanma etkilerini geciktirmek için

Ciltteki yaşlanma etkilerini engellemek ya da yavaşlatmak için günlük beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Özellikle sağlıklı bir cilt için özellikle meyve, sebze ve proteinden zengin beslenilmelidir. Yiyecekleri tüketirken ne kadar şeker içerdiklerine göz atmayı da unutmayın. Çünkü karbonhidrattan zengin ve şekerden zengin beslenmek cilt sağlığını olumsuz etkiler.

Günde 8 saat uyuyun

Vücudumuzda düzensiz uykunu birçok olumsuz etkiye sahiptir. Yeteri kadar uyku saatleri ile dinlenemeyen hücrelerde zaman içinde hücrelerde serbest oksijen radikalleri ortaya çıkar. Zaman içerisinde bu serbest radikaller birikerek vücudun iyileşme mekanizmasında bozulmalara ve ufak sivilcelerin bile iz bırakarak iyileşmesine yol açar. Ciltte aynı şekilde kırışıklıklar, elastikiyet kaybı, gözenek yapısında bozulmalar, saç dökülmesi ve tırnaklarda kırılmalar kaçınılmazdır. Günlük olarak bu nedenle 8 saat uyumak cilt sağlığı açısından çok önemlidir.483 defa okundu

YORUMLAR