Genel

Sahurda Ne Yenir? Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Ramazan ayında sahur heyecanı bir başkadır.  Sahurun devamında gün içinde bazen acıkır, bazen de daha tok hissedersiniz. İşte sahurda yedikleriniz gün içinde sizin rahat bir oruç tutmanızı sağlayabilir. İşte sahur için beslenme tavsiyeleri:

Sahurda Ne Yenir? Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

<!–adsense–>Sizlere daha önce Ramazan ayında tok tutan yiyecekler ve Ramazan ayı için beslenme tavsiyelerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise sahur için beslenme önerilerinden bahsediyoruz.

Sahur İçin Uzman Tavsiyeleri

Beslenme ve Diyet Uzmanı Reyhan Nergiz, Ramazan ayında da diğer aylarda  alınması gereken enerji, protein, vitamin ve mineral oranlarının  değişmediğini belirterek, “Ramazanda gün boyunca aç kalınacağı için aşırı yemek yerine, yavaş sindirilen, kana geçiş hızı düşük (düşük glisemik indeksli) olan esmer tahıl ürünleri, sebze, salata gibi gıdaları tercih etmek daha doğrudur” diyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülen Alpaydın’ın tavsiyeleri şunlar: “Sahurda posasız ve ağır besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Sahurda hafif bir kahvaltı yapılmalı, şeker içeren basit karbonhidratlar kan şekerinin aniden düşmesine neden olduğu için tercih edilmemelidir. Protein içeren besinler süt, yumurta, peynir gibi, uzun süre tok tutucu özelliğinden dolayı tercih edilmelidir. Tuzlu ve salamura besinler, susamaya neden olacağından tüketilmemelidir. Az su içilmesi Ramazan ayında gözlenebilen en önemli beslenme yanlışlarındandır. Özelikle yemekten önce sıvı almaya özen gösterilmelidir. Gün boyunca kaybedilen sıvı miktarı oldukça fazladır ve bunun yerine konması gerekmektedir. Sıvı olarak limonata, taze sıkılmış meyve suyu, komposto tüketilebilir.”

Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk Tavsiyeleri

Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, uzun bir açlık sürecinin yaşandığı Ramazan ayında oruç tutanların beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

Sahurda, doğru besinleri tercih etmenin gün içinde açlığı önlediğini ve uyku isteğini azalttığını belirten Selçuk, örneğin bir haşlanmış yumurtanın tok tutacağını anlatıyor.

Peynir, süt, yoğurt, ekmek, zeytin, ceviz içi, çorba veya komposto da tercih edilebilecek besinler arasında. Selçuk’a göre, çorba, ayran, süt veya komposto gibi sıvı içeriği yüksek besinler, tok kalmayı sağlayıp sıvı gereksinmesini karşılıyor.

Pide, lezzetli olmakla birlikte iştah açıcıdır: Ramazan pidesi beyaz undan yapıldığı için kalorisinin diğer ekmeklere göre daha fazla.

Şefika Selçuk, pidenin yedikçe iştahı artırdığını, hızlı depolanıp kişide yağlanmaya sebep olduğunu söylüyor.

Oruç tutulurken hareketsizlik yaşandığını belirten Selçuk, “Enerji harcamayan vücutta yağlanma ve depolama artar.

Pide, tıpkı pilav gibi iştah açıcıdır. Çabuk acıktırması, tok tutmamasından dolayı şeker hastaları için uzak durulması gereken bir besindir.” diyor.

Meyve ve kuruyemiş tokluk hissi sağlar: Selçuk’a göre sahurda sağlıklı ve kaliteli beslenmenin en doğru yolu kahvaltı yapmaktan geçiyor.

Süt, yumurta, peynir, tam buğday ekmeği, ceviz içi ve tatlı olarak meyve ya da tahin pekmez yenilebilir.

Sıvı alımını asla ihmal etmeyin: Uzmanlar, kadınların günlük ortalama sıvı ihtiyaçlarının 2,7 litre, erkeklerin ise 3,7 litre olduğu bilgisini veriyor.

Bunun 12-14 bardağının su, geri kalan kısmının ise soda, ayran, çorba, komposto gibi sıvı gıda ve içecekler ile sebze meyveden karşılanması gerekiyor.

Susuz kalan vücudun yorgunluk, kas krampları, deride kuruma, sindirim sisteminde zorluk, sersemlik ve sıcaklık hissine sebep olduğunu belirten uzmanlar, hem sahura kalkılınca hem de iftardan sonra yatana kadar sıvı tüketimini ihmal etmemek gerektiğini söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir