Kategoriler
Şifalı Bitkiler Badem: Bademin faydaları nelerdir?

Şifalı Bitkiler Badem: Bademin faydaları nelerdir?

Şifalı Bitkiler Badem: Bademin faydaları nelerdir? Badem faydası, yararı. Badem ne işe yarar? Badem hakkında bilgiler. Acıbadem ve tatlı badem. Bademin kalorisi nedir? Badem zayıflatırmı? Badem ile kilo vermek mümkün müdür?

Badem Nasıl Bir Bitkidir?

Badem aslında gülgillerden bir çeşit ağacın ürünüdür. Meyvesi ancak çağla halindeyken yenir. Tatlı badem tohumlarında az miktarda protein, demir ve kalsiyumla birlikte yüksek oranda yağ bulunur. Acı badem ağız yoluyla alındığında göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici etkisi olmakla birlikte yüksek dozda alındığında zehirlenme etkisi yaratır.

Badem vitamin ve mineral değerleri

Bademin içerisinde %5 su, %9 protein, %54 yağ, %20 karbonhidrat ve %3 oranında külden bulunur. Bademde ayrıca Ca, P, Fe, Na, K, Mg elementleri ve Thiamin, Ribofdavin, Niosin ve A vitamini bulunur.

Badem Nerelerde Üretilir?

Dünyada toplam badem üretiminin yaklaşık 1,5 milyon ton olduğu bildiriliyor. Yunanistan, İran, İtalya, Fas, Protekiz, İspanya ve Türkiye de ana üreticilerindendir. Türkiye’de en kaliteli üretimi Datça Yarımadası’nda yapılmaktadır.

Badem ve Özellikleri

 • Badem, bir Omega 3 kaynağı olarak; kalp ve damar dostudur.
 • Kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler. Tansiyonu düşürür, şeker hastalarında riski azaltır.
 • Adet döneminde kan şekeri düşüklüğünü engeller.
 • Bor bakımından zengindir; kemikleri güçlendirir.
 • İçindeki kalsiyum kolesterol düzeyini düşürür ve kemik erimesini önler.
 • İçerdiği magnezyum adet dönemi gerginlikleri ile adet öncesinde karında gaz, ruhsal durum değişiklikleri, baş ağrısı, şekerli ve tatlı besinlere istek, uykusuzluk, yorgunluk ve baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur.
 • İçindeki yağlar kötü kolesterolü azaltmaktadır.
 • Vücut direncinin artmasında, yaraların iyileşmesinde, tat duyusunun oluşumunda çok faydalıdır.
 • Badem gebelik için çinko minerali içerir.

Bademin faydaları nelerdir?

Bademin faydaları: Vitamin mineral için iyi bir kaynaktır

Bademin içerisinde yeterli miktarda karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini bulunur. Yarım çay bardağı badem günlük manganez ihtiyacının yüzde 45’ini, bakır ihtiyacının yüzde 20’sini karşılar.

Bademin faydaları: Badem hastalıklara karşı koruyucudur

Badem tüketimi koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Her gün42 gram badem, fındık yediğimizde kalp hastalığı riski azalmaktadır. Badem safra taşlarının oluşumunu önler. Diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar için çifte koruma sağlar.

Bademin Faydaları: Kolesterol düşürücüdür

Badem LDL (kötü huylu) kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Araştırmalar, düzenli badem tüketenlerin total kolesterolde yüzde 4-12 oranında düşme olduğunu göstermiştir. Yarım çay bardağı badem 18 gram yağ içerir. Bunun 11 gramı kalp için faydalı olan doymamış yağlardan oluşmaktadır.

Bademin faydaları: Bağışıklık sistemini güçlendirir

Badem iyi bir antioksidan olan, immün sistemi destekleyen E vitaminin ve manganezin iyi bir kaynağıdır. Badem ayrıca magnezyum, bakır, riboflavin (B2) ve fosforun da iyi kaynaklarındandır.

Bademin faydaları: Kilo vermeye yardımcıdır

İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar, ara öğünlerde 10-15 adet badem tüketilebilir. İspanya’da yapılan, Obesity dergisinde yayımlanan, 28 ay süren ve 8865 yetişkin erkek ve kadın üzerinde uygulanan bir çalışmada, haftada en az iki kez badem tüketen kişiler hiç tüketmeyenlere göre yüzde 31 daha fazla kilo kaybetmiştir.

Bademin kalorisi nedir?

20-25 adet badem 200 kalorilik enerji verir. Badem zayıflatır diyerek çok miktarda tüketmemelisiniz.


YORUMLAR

5 Yorum Yapılmış

 1. Kan pıhtılaşması ile ilgili yorumlarınızı BEKLİYORUM

 2. badem iştah kapatır ve acıdır

 3. ben bademi severim haftada iki sefer yerim faydasınıda görürüm

 4. bende cok severim badem ama kuru olaraktan inşallah sayiflamada faydası olur bugunden itibaren sayınsa yiyiecem

 5. badem yaggı gercekten ccook faydalı unutkanlıgı gıderıyor tamııkı uzun zamanla oluyor ben denedım saygılar