Kategoriler
Şifalı Bitkiler İle Cildinize Doğal Bakım Yapın

Şifalı Bitkiler İle Cildinize Doğal Bakım Yapın

Her kış, cildimizi olumsuz etkileyen pek çok faktörle iç içe yaşıyoruz. Bu faktörler arasında hava kirliliği ilk sıralarda yer alırken, bununla birlikte, yaz mevsimine oranla daha az su içme, kapalı ve havasız mekanlarda daha fazla kalma gibi nedenlerden ötürü, cildimiz kuruyor, cilt problemlerimiz artıyor; özellikle egzema gibi sorunlarla baş etmek durumunda kalıyoruz; oysa ki biz kadınlar, her daim güzel bir cilde sahip olmak isteriz. Peki bunun için mutfağımızda sürekli kullanabildiğimiz besinlerden faydalandığımızı söylesek, ve kimyasallarla irtibat halinde olmak zorunda değilsiniz desek? Hoşunuza giderdi öyle değil mi? Bu yazımız, doğal kozmetik ürünlerle kendisini korumak isteyen bayanlara özel:
Cildinizin olumsuz etkilerinden kurtulabilmesi için, derinlemesine bir temizlik işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu temizliğin ise, bir buhar banyosu ile yapılması oldukça mantıklı gelmektedir. Buhar banyosu yapmak için bir takım şifalı otlardan faydalanabilirsiniz. Şifalı bitkilerden az sonra isimlerini yazacaklarımız arasından bir tanesini seçerek sıcak suya koyup kaynatarak, kaynamış olan suyu yüzünüze 15 – 20 cm uzaklıkta bir süre tuttuğunuzda, cildinizdeki sertliğin yumuşadığını göreceksiniz. Aynı zamanda siyah noktalardan; ve yağ bezelerinden korunmak için de denenen bu yöntemin oldukça etkili sonuç verdiği bilinmektedir. Hassas ciltlerin temizlemeleri gereken şifalı bitkilerin bazıları şu şekilde sıralanmaktadır: ardıç, nane, papatya, kekik, tarçın ve okaliptus. Cildini hem temizleyip hem de yumuşatmak istiyorsanız da kullanabileceğiniz şifalı bitkiler: ısırgan otu, kekik, biberiye, papatya. Eğer cildinizi temizlerken gözeneklerinizi de genişletmek istiyorsanız da, ısırgan otu, papatya, kekik, ve biberiyeden faydalanmanız gerekmektedir.
Kuru bir cildiniz varsa da, ki cilt bakımı yaparken, cildinizin kuru olması şart değildir; mutlaka nemlendirme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu durumda, havuç, sizin için oldukça doğal bir nemlendirici özellik göstermektedir. Havuç, içeriğinde bol miktarda betakaroten içerdiğinden dolayı, cilt için oldukça etkili bir nemlendirici olma özelliği taşımaktadır. Havucu hem yemelisiniz; hem de, vereceğimiz tarifi uygulamalısınız: Robot yardımı ile ezmiş olduğunuz bir havucu, yarım çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırmalısınız. Bu karışımı yüzünüze sürerek, 15 dakika beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra ise durulayarak, temizleme sütüne batırmış olduğunuz pamuk yardımı ile silin. Havuç ve zeytinyağından oluşan bu doğal krem, cildinizin nemlendirilmesi ve beslenmesi açısından oldukça büyük etkiye sahiptir. Cildinizin aşırı kuru olduğunu düşünüyorsanız, zeytinyağı miktarını, yarım çorba kaşığından 1 ya da 2 çorba kaşınına da çıkartabilirsiniz.
Cildinizi sıkılaştırmak istiyorsanız eğer, domates ve salatalıktan faydalanmanız gerekmektedir. 30 yaşından büyük iseniz eğer, vereceğimiz tarifi 15 günde bir sefer tekrarlayabilirsiniz. Hem doğal bir sıkılaştırıcı; ve hem de temizleyici etki gösteren bu doğal krem, sizi oldukça mutlu bir cilde sahip edecektir: 1 adet domates ile yarım salatalığı robotta ezerek karıştırın. İçerisine 1 su bardağı da yoğurt ekleyerek tekrar karıştırdıktan sonra, bu karışımı, hem yüzünüze; hem de boynunuza sürün. 5 dakika bekledikten sonra da cildinizi temizleyin. Ancak, eğer cildinizin aşırı nemli ya da sivilceli olduğunu düşünüyorsanız, haftada 1 ya da 2 sefer uygulamanızda da hiç bir sakınca görülmemektedir.
Cildinizde akne olduğunu düşünüyorsanız da, 1 adet domatesi ortadan ikiye bölün; ve sonrasında da temiz olan yüzünüze iyice ovalayarak sürün. 5 dakika bekledikten sonra, yüzünüzü temizleyin. Cildinizde güneş lekesi de dahil olmak üzere, cilt lekelerinin olduğunu düşünüyorsanız: 1 salatalığı robot ile ezdikten sonra, bir kahve fincanı .iğ süt ile karıştırıp yüzünüze sürün; ve 10 dakika bekledikten sonra cildinizi temizleyin.
Yüz bakımında kullanabileceğiniz bu alternatif doğal kozmetik ürünlerinin devamı da, ilerleyen zamanalrda sizlerle buluşturulacaktır. Bizi takip etmeye devam edin.etiketler:, ,
1.625 defa okundu

YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. ne yaparsam yapim ben sivilcelerden kurtulamıyorum.çok canımı sıkıyoooor