Genel

Şişmanlık İdrar Kaçırma Nedeni

Türk kadınları olarak, kilolarımızla tanındığımızı biliyor muydunuz? Ve yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa’nın en kilolu kadınlarının Türkiye’den çıktığını da biz size belirtelim. Kısacası… Şişmanız şişman… Ve bir gerçek var ki, bu şişmanlık, bildiğimiz ya da bilmediğimiz pek çok sorunun nedeni…
Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, kadınların, idrar kaçırmalarının en önemli nedeninin, şişmanlık olduğunu belirtti. Bu nedenle, idrar kaçırmak gibi bir sorununuz varsa, öncelikle, şişman olup olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Şişmanlık sebebiyle, vücudumuzdaki kan da artıyor; ve bu durum, mesaneye yapılan baskı ile sonuçlanıyor; bir de bunun üstüne doğum olayları eklenince, idrar kaçırmak, kadınlarda neredeyse, olmaması imkansız bir durum haline geliyor.
Şişmanlık aynı zamanda, bel bölgesinde yağlanmaya neden oluyor; ve bu yağlanma, kalp, tansiyon ve şeker hastalıklarının bir bütün haline gelmesi ile, kişinin vücudunu resmen yiyip bitiriyor; ancak bunu zaten hepimiz biliyoruz. Bilmediğimiz konu ise, şişmanlığın idrar kaçırmaya neden olabileceği. Bu durum başka nedenlerle de gerçekleşebiliyor; ancak en önemli neden, aşırı kilo nedeniyle, karındaki yağların, mesaneye basınç yapması.
Bayanlarda oldukça sık karşılaşılan idrar kaçırma sorunu, gençlerde orta yaşlılara göre, orta yaşlılarda ise yaşlılara göre daha az olmasına rağmen, her yaş grubunun ortak sorunu… Kronik öksürük, kabızlık, fazla doğum yapmak ve yaş ilerlemesi de idrar kaçırma sebebi olabilirken, idrar kaçırma, aslında hafife alınmaması gereken bir sorundur. Beyin tümörü, omur ilik tümörü, bel fıtığı ve parkinson gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir